Michał Kozak: Warto rozmawiać…

Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka. fot. Jacalyn Beales / Unsplash
Na zdjęciu: Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka. fot. Jacalyn Beales / Unsplash

W czerwcu 2021 pojawia się informacja, że trenerem Realu Madryt zostaje ponownie Carlo Ancelotti. Jak to możliwe, że Real decyduje się wejść do tej samej rzeki drugi raz. Czy „królewskim” to jest potrzebne? Na początku wydaje się, że to nie może się udać.
Kadra niezmieniona do lat, starzy zawodnicy, doświadczeni, ale można ich śmiało podejrzewać o syndrom „opasłych kotów”. Benzema, Modrić, Marcelo, Kros, Casemiro… Zgrane karty… tu nic się nie wydarzy. Pierwsze jesienne mecze w lidze mistrzów to potwierdzają. Czas tych chłopaków w legendarnym klubie minął. Porażka z Sheriffem Tiraspol 2:1 jest spektakularnym upadkiem klubowej legendy. Wiele lat minie, zanim uda się przebudować tak poważną firmę.

Ancelotti jednak mówi co innego, że drużyna ma potencjał, że wierzy w swoich zawodników, ma na to pomysł i wpaja go zawodnikom. On wierzy w nich, ale jemu nie wierzy nikt, poza najbardziej zaangażowanymi kibicami królewskich.

Mija 10 miesięcy i „opasłe, stare koty” rozbijają w pył Ligę Mistrzów. Wygrywają mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Europy. W finale nie dając żadnych szans Liverpoolowi, od 20 minuty całkowicie kontrolując spotkanie. Wcześniej na rozkładzie mają PSG, Chelsea i Manchester City. W każdym dwumeczu Real „leżał na deskach”, cudownie wstawał i wygrywał. Każdy z rywali miał nielimitowany budżet, mogli sobie kupić, kogo chciel, kupili, przegrali….

Ancelotti „umie szatnię”, wie, jak rozmawiać z zawodnikami i jak do nich dotrzeć, wie, jak ich zmotywować i czego potrzebują. „Starzy” w każdej szatni to temat bardzo ryzykowny, w niejednym klubie połknęli niejednego trenera.  

Podobnie jest w biznesie. Kiedy zarządzasz zespołami ludzi, musisz do nich dotrzeć, tak, żeby im się chciało, żeby potrafili pokazać swoją wartość, żeby dążyli do wspólnego celu, żeby wiedzieli, po co to robią. To kluczowe. Wszyscy muszą ciągnąć w jednym kierunku, wtedy jest szansa na wspólny sukces.

Podczas tegorocznej edycji Ligi Mistrzów rzucił mi się w oczy Marcelo, rezerwowy (teraz) obrońca Realu Madryt. Grał w tej edycji najmniej, ale to, co wyprawiał w szatni i na ławce, czyni go jednym z ważniejszych zawodników tej drużyny. Nie zatrzymywał się w motywowaniu swoich kolegów, podpowiadaniu i wspieraniu ich na każdym kroku. Wiedział, że tak pomaga drużynie, że w ten sposób pomaga sobie. Chciał zdobyć swoje 25 trofeum w Realu i skończyć swoją przygodę z Madrytem. Zdobył…

Wszystko, co powyżej, napisałem jako zdeklarowany fan FC Barcelona. Nie było łatwo, ale uważam, że za ten sezon po prostu im się to należało. Nie tak jak premie ministrom…

Mam dużo szacunku do Carlo Ancelottiego… Pokazał jak tworzyć team. Jak motywować przez wspólne cele i rozmowy. Rozmawiajmy. Budujmy zespoły. W biznesie, tak jak w sporcie, to zespół decyduje…

Autor: Michał Kozak, prezes zarządu, Hotel Arłamów SA
Cykl felietonów: Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka
Michał Kozak, prezes zarządu, Hotel Arłamów SA, wielki fan sportu, przede wszystkim piłki nożnej, zaangażowany zarówno w uprawianie wielu dyscyplin, jak i we współpracę ze sportowcami i związkami sportowymi. Świat biznesu i sportu łączą się dla niego na każdym kroku i z tej perspektywy mówił będzie o branży eventowej.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl