Agata Kondracka: O pierwszych razach i jednym z najbardziej tajemniczych krajów świata

Agata Kondracka w cyklu Global Nation czyli historie globalne. Arabia Saudyjska fot. visitSaudi
Na zdjęciu: Agata Kondracka w cyklu Global Nation czyli historie globalne. Arabia Saudyjska fot. visitSaudi

Pamiętacie swój pierwszy lot samolotem? Pierwszą podróż służbową? Pierwszy zrealizowany event? Pamiętacie tę ekscytację, stres i radość zarazem?

Pamiętam kiedy pierwszy raz wylądowałam w Azji – to było Kathmandu – od razu z „grubej rury”. Zrozumiałam wtedy, co to znaczy „nie masz noclegu, nie przejmuj się, idź na Thamel nocleg znajdzie Ciebie”.
Pamiętam swój pierwszy wyjazd incentive. Maroko – zapach przypraw w Marrakeszu i nocne wypady do klubów z muzyką na żywo.
Pierwszy event i niesamowity stres –promocja dezodorantu.
Uwielbiam pierwsze razy, to jak czytanie nowej książki, odkrywanie kart w Black Jacka, zdobywanie szczytu, zanurzenie się w nieznane.

I znów mogę przeżyć kolejny pierwszy raz, nie wiem kiedy, nie wiem z kim, ale wiem, że Arabia Saudyjska mnie wzywa.
Tam jeszcze nie byłam. Miesiąc temu zostałam zaproszona na spotkanie odnośnie podróży właśnie do Arabii Saudyjskiej. Tak, tak do Arabii Saudyjskiej. Państwa, gdzie przez wiele lat było bardzo trudno wjechać w innym celu niż religijny. Państwa, które miewa problemy z prawami człowieka, gdzie do roku 2015 kobiety nie mogły głosować, a dopiero od 2018 mogą mieć prawo jazdy. Zaproszenie przyjęłam z ekscytacją.

Gdy zamkniecie oczy i pomyślicie o Arabii Saudyjskie zapewne zobaczcie to, co ja. Bezkresna pustynia, wypasione suvy, kobiety w abayach i szejkowie palący shishę.
I tak przy śniadaniu w hotelu Bristol powitało mnie wielkie zdjęcie niesamowicie zielonych gór. Góry Faifa w Arabii Saudyjskiej, dobrze się zapowiada. Zrobiło mi się wstyd za myślenie stereotypami.


Al Fayfa Mountains fot. visitSaudi

Przed wybuchem pandemii Arabia Saudyjska wystartowała z nowym projektem Wizja 2030 – to program reform społeczno-gospodarczych wprowadzony przez rząd w celu zmniejszenia zależności od ropy naftowej poprzez generowanie dochodów m.in. dzięki zwiększonej turystyce. Arabia Saudyjska stworzyła profesjonalną ofertę biur turystycznych i pozycjonuje się jako kraj dostępny i bezpieczny. Od 2019 można wjechać do Arabii Saudyjskiej, kupując wizę turystyczną. Książę koronny Muhammad ibn Salman postawił ambitny cel, aby do 2030 roku pozyskać 100 milionów turystów.

Kraj ma wiele do zaoferowania – piękne plaże, na niektórych można przebywać w stroju kąpielowym(!), bezkresna pustynia, liczne oazy (największa ma 2,5 miliona palm) i gaje oliwne, sześć miejsc zaklasyfikowanych na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, budowle niczym z bajki o Aladynie sięgające 10 000 lat, forty sąsiadujące z ultranowoczesnymi wieżowcami, góry a nawet wyciąg narciarski. Kraj wielokrotnie potrafi zadziwić i wprawić w zachwyt!

Pamiętajmy jednak, że Arabia Saudyjska to wciąż różnice kulturowe i szereg zakazów – alkohol jest zabroniony, nie powinno się rozmawiać z mieszkańcami o prawach kobiet, polityce i religii, trzymać rąk w kieszeniach, robić zdjęć ludziom na ulicy. Wiem jednak, że następują tam zmiany również obyczajowe. 

Lokalesi są bardzo ciekawi turystów, ponoć sami zagadują i zachęcają do rozmowy. Są hojni i gościnni. Kobiety powoli, ale rosną w siłę. To właśnie w Arabii Saudyjskiej znajduje się największa na świecie uczelnia dla kobiet – Uniwersytet księżniczki Nory, gdzie studiuje ponad 40 tysięcy osób.
Pamiętajmy, że jeszcze w 1953 roku w Arabii Saudyjskiej umiało czytać tylko 5 proc. społeczeństwa a edukacja polegała głównie na czytaniu Koranu. Król Fajsal umożliwił wielu kobietom dostęp do studiów. Aktualnie najwyższą funkcję państwową w Arabii Saudyjskiej piastowaną przez kobietę pełni Nora ibn Abd Allah al-Fajez, która jest wiceministrem edukacji.

Na naszych oczach kraj się zmienia. Od 2019 kobiety nie muszą już nosić obowiązkowo tradycyjnej abaji. Wymagany jest jednak strój zakrywający ciało (powyższe dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn). W 2019 r. formalnie zniesiono obowiązujący podział na oddzielne sekcje dla mężczyzn oraz rodzin i kobiet. W zeszłym roku wprowadzono historyczną zmianę w prawie obyczajowym – kobiety mogą samodzielne mieszkać bez kontroli męskiego opiekuna. Zmiana prawa dotyczy kobiet pełnoletnich – zarówno singielek, rozwódek, jak i wdów. To historyczne decyzje, a takich zmian będzie ponoć więcej. W planach jest powstanie futurystycznego eko-miasta, które pozwoli zrealizować złożenia Arabii Saudyjskiej dotyczące neutralności klimatycznej. Neom, tak ma nazywać się miasto, ma być całkowicie wolny od samochodów i dwutlenku węgla. W jego budowę zaangażowane są największe koncerny technologiczne na świecie, a wśród nich Google, Microsoft, Amazon, Apple. Projekt jest niezmiernie ambitny i chce wyznaczać nowe standardy wykorzystania technologii w celu ulepszania świata.

Arabia Saudyjska do niedawna jeden z najbardziej tajemniczych krajów świata zaprasza.
A ja czuję, że wzywa mnie, intryguje i zaciekawia! Jak sądzicie będzie to nowy hit incentive?

Autor: Agata Kondracka, współzałożycielka i współwłaścicielka agencji MindBlowing
Cykl felietonów: Global Nation czyli historie globalne
Agata Kondracka współwłaścicielka agencji MindBlowing w swojej pracy stara się łączyć wartościowe spotkania, przede wszystkim te z kategorii incentive travel, sztukę i zrównoważony sposób prowadzenia biznesu, ze szczególnym naciskiem na dbałość o środowisko i zero waste. I tych aspektów będą dotyczyć głównie jej komentarze.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl