Agata Kondracka: Odpowiedzialnie z wodą

Agata Kondracka w cyklu Global Nation czyli historie globalne. Zdjęcie: Włochy skąpane w chmurach i deszczu, fot. Wojciech Lewandowski
Na zdjęciu: Agata Kondracka w cyklu Global Nation czyli historie globalne. Zdjęcie: Włochy skąpane w chmurach i deszczu, fot. Wojciech Lewandowski

W Rzymie wodę w plastikowych butelkach kupują tylko turyści. A nawet ci już wiedzą, że Rzym, pomimo że jest drogim miastem, wodę rozdaje za darmo! Na terenie Rzymu znajduje się ponad 2000 źródeł wody, zwanych od swojego kształtu „nasoni” (nosalami). Od 1874 roku, kiedy to zamontowano pierwszego nosala płynie w nich nieprzerwanie pierwszej klasy czystości biologicznej i chemicznej, woda sprowadzana z gór Apenin.
 
Klimat we Włoszech szaleje, gdy byłam tam ostatnio, spotkałam ulewne deszcze. W niektórych rejonach miały miejsce powodzie. Pomimo ulew, we Włoszech panuje ogromna susza. Minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin zapowiedział, że może nawet dojść do racjonowania wody. 21 czerwca na szczycie odbywającym się w regionie Emilia Romana (najbardziej dotkniętym powodziami) wprowadzono zakaz używania wody pitnej do celów pozadomowych, takich jak: podlewanie ogródków warzywnych, ogrodów i mycie pojazdów.
 
Polska również pustynnieje, jak widzę obficie podlewane trawniki na prywatnych posesjach, zamykam oczy. Czy wiecie, że Polska znajduje się już w trzecim stadium suszy hydrologicznej, czyli mamy długotrwale obniżoną ilości wody w jeziorach i rzekach. Zdaje się, że w codzienności nie jesteśmy do końca tego świadomi.
Szczególnie podczas wyjazdów incentive toczę syzyfową walkę z wodą w plastikowych butelkach. Syzyfową, bo pomimo że staramy się ich nie używać, podczas wyjazdów jest praktycznie niemożliwe pozbycie się ich. O ile w takich krajach jak Włochy i Norwegia udało nam się je wyeliminować, wciąż pozostaje wiele innych, gdzie trudno uzyskać inny dostęp do źródła, jeśli woda kranowa nie jest zdatna do picia. Na Sri Lance woziliśmy ze sobą ogromny pojemnik na wodę, z którego można było napełniać szklane butelki wodą. Jednak są miejsca, gdzie infrastruktura i temperatura na to nie pozwalają.
 
Dobrą praktykę można dostrzec w USA, gdzie bardzo dbają systemowo o dostęp do wody pitnej, według U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC – taki nasz odpowiednik SANEPIDu). Stany Zjednoczone mają „jedno z najbezpieczniejszych źródeł wody na świecie”. CDC poinformowało, że ponad 90 proc. Amerykanów czerpie wodę z kranów, podłączonych do publicznych systemów wodociągowych, z których wszystkie podlegają normom bezpiecznej wody. Normy te są egzekwowane zarówno przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), jak i ustawę o bezpiecznej wodzie pitnej. I rzeczywiście w wielu publicznych miejscach są specjalne krany z możliwością napełnienia butelki, czy też po prostu napicia się wody. Amerykanie w sposób usystematyzowany dbają o dostęp do wody to wciąż mają problem z tzw. jednorazówkami. Na przykład w stanie Tennessee, w wielu barach napoje podają w plastikowych kubkach, a jedzenie na plastikowych talerzach. Jednorazowe sztućce i reklamówki są dosłownie wszędzie. Według Clean Water Action, Stany Zjednoczone zużywają rocznie około 130 miliardów jednorazowych kubków – wliczając w to kubki do kawy. Ponieważ trudno je poddać recyklingowi, możemy również stwierdzić, że większość z tych kubków trafia na wysypiska śmieci, gdzie przyczyniają się do rosnącego problemu z odpadami. Jednak widać idące zmiany na lepsze, poszczególne stany i miasta, Connecticut, Kalifornia, Delaware, Hawaje, Maine, Nowy Jork, Oregon i Vermont wprowadziły zakaz używania plastikowych toreb.
 
Właśnie wróciłam z USA, za każdym razem jak tam jestem natura oszałamia, szlaki są zadbane i czyste. Ale wciąż nie mogę się pogodzić z ilością jednorazówek w obiegu. Idąc na obiad czy kolacje w barze w Arizonie, zawsze bez pytania kelner przyniesie za darmo wodę z ogromną ilością lodu (chwała im za to!), ale niestety zawsze w plastikowym kubku.
 
Tymczasem rząd brytyjski, który w 2020 zakazał plastikowych słomek, zapowiedział, że do 2024 roku jest gotowy zakazać produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Niech żyje Anglia!
 
Fala upałów nawiedza cały świat, temperatury 35, 40 stopni już nikogo nie dziwią. Pamiętajmy, że pomimo tego, że woda zajmuje ponad 70 proc. powierzchni Ziemi to zaledwie 2,5 proc jej zasobów stanowią wody słodkie, a tylko 0,6 proc. to wody słodkie będące źródłem wody pitnej[1]. Pijcie dużo wody i dbajcie o nią i o siebie.

[1] https://raportsdg.stat.gov.pl/2020/cel6.html

Autor: Agata Kondracka, współzałożycielka i współwłaścicielka agencji MindBlowing
Cykl felietonów: Global Nation czyli historie globalne
Agata Kondracka współwłaścicielka agencji MindBlowing w swojej pracy stara się łączyć wartościowe spotkania, przede wszystkim te z kategorii incentive travel, sztukę i zrównoważony sposób prowadzenia biznesu, ze szczególnym naciskiem na dbałość o środowisko i zero waste. I tych aspektów będą dotyczyć głównie jej komentarze.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl