Agata Kondracka: Time to bring people and economy back to nature

Agata Kondracka w cyklu Global Nation czyli historie globalne. Po lewej: Ula Majerska z MindBlowing na lodowcu, fot. Agata Kondracka
Na zdjęciu: Agata Kondracka w cyklu Global Nation czyli historie globalne. Po lewej: Ula Majerska z MindBlowing na lodowcu, fot. Agata Kondracka

Rok 2024 rozpoczęłam od spaceru po islandzkim lodowcu. Napotkałam tam urządzenie do pomiaru wielkości lodowca. Ta prosta linka wpuszczona w głębinę lodu służy do mierzenia tempa kurczenia się lodowca. Czy zgadniecie, o ile zmniejszył się od października 2023 roku – czyli przez trzy miesiące? Otóż w tak krótkim czasie ubyło go 20 cm.
 
„Stoję na grobowcu” od tych słów zaczyna się film ekonomistki z londyńskiego city i założycielki The Sustainable Alpine Tourism Initiative (SATI) Sarisher Mann. Zobaczyłam go na pokazie europejskiej premiery na zamku w alpejskim Kaprun. Miejsce nieprzypadkowe – u stóp lodowca Kitzsteinhorn, który skurczył się o dwie trzecie w ciągu ostatnich 70 lat. Film opowiada o ludziach skupionych w Green Mountain Pioneers, dla których góry i środowisko naturalne nie pozostają obojętne. Ten inspirujący obraz przedstawia inicjatywy lokalnych społeczności starających się walczyć z katastrofą klimatyczną i wdrażać odpowiedzialne podejście do turystyki.


Panel dyskusyjny podczas pokazu Green Mountain Pioneers, fot. Agata Kondracka

Jednym z przykładów jest przedstawiony region Zell am See-Kaprun, który uznawany jest za modelowy pod względem rozwiązań poświęconych zarówno lokalnej społeczności, turystom, jak i alpejskiej naturze, będącej od pokoleń głównym zasobem regionu. Kolejki górskie – a jest ich tutaj sporo – zasilane są z energii pochodzącej w 100 procentach ze źródeł odnawialnych. Region promuje komunikację kolejową – ma świetnie zorganizowaną sieć połączeń z Europą, z Holandii na sezon zimowy uruchamiane są specjalne pociągi SNOW Train a odcinek 800 km jedzie się 4 godziny 15 minut. Władze regionu Zell am See-Kaprun podkreślają, że zrównoważone wakacje nie powinny być jedynie sloganem na przyszłość, ale należy je wcielić w życie już teraz. W tym przedsięwzięciu region wspierany jest przez Fundusz Klimatyczno-Energetyczny i może z dumą nazywać się „Regionem Modelu Klimatu i Energii” (KEM). Region chce stać się wizytówką odpowiedzialnej turystyki.
Po filmie odbyło się spotkanie z jego twórcami i osobami zaangażowanymi w zrównoważony rozwój turystki.
 
Czy wiecie, że mniej niż 10 proc. światowego plastiku jest poddane recyklingowi? Karin Huber-Heim, dyrektor Circular Econom Forum Austria, jasno powiedziała, że na świecie stworzyliśmy piękną iluzję systemu recyklingu, który nie działa. Liczby to potwierdzają – „politycy i my jako społeczeństwo przerzucamy odpowiedzialność na kolejne pokolenia” dodała podczas panelu.
 
Bohaterowie filmu Sarisher Mann biorą sprawy w swoje ręce. Tak jak kolektyw Re-Action. Re-Action jest przedsiębiorstwem społecznym. Pomaga organizacjom członkowskim oszczędzać zasoby, ograniczać ilość odpadów i emisję dwutlenku węgla. Promują ideę niewyrzucania sprzętu narciarskiego i sportowego, proponując jego naprawianie i dalsze użytkowanie. Ich niektóre produkty mają już status kultowy i są absolutnie unikatowe a 90 proc. materiału wraca na stok narciarski.
Zgodnie z tym, co powiedziała Karin: „Bring people and economy back to nature”.


Kurtki Re-Action w 100 proc. ze starych ubrań, fot. Re-Action

Tymczasem na Islandii ma miejsce kolejny wybuch wulkanu Fagradalsfjall. Jego erupcja szczęśliwie nie wprowadziła takiego chaosu jak słynny wybuch w 2010 roku, który wstrzymał ruch lotniczy na parę dni nad Europą. Wybuch nie jest niebezpieczny, a nawet stanowi ogromną atrakcję turystyczną.
Islandia jest światowym liderem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. To kraj, który umiejętnie korzysta z dóbr natury. Ponad 70 proc. energii w kraju pochodzi z elektrowni wodnych, a prawie 30 proc. ze źródeł geotermalnych. To dzięki wyjątkowemu położeniu wyspy istnieje możliwość tak szerokiego pozyskiwania energii geotermalnej. Przez wyspę przechodzi granica styku dwóch płyt kontynentalnych, a na całym jego terytorium znajduje się około 600 ciepłych źródeł oraz ponad 20 gejzerów. To właśnie Energia z nich pozyskana przeznaczana jest do zaopatrzenia kraju w ciepłą wodę oraz do ogrzewania łącznie ok. 85 proc. domów.


Ula Majerska z MindBlowing na lodowcu, fot. Agata Kondracka

Jednak Islandia idzie o krok dalej – chce wykorzystać magmę z wulkanów do pozyskiwania energii, w tym celu powstał specjalny projekt „elektrownia wulkaniczna”, która ma generować 10 razy więcej energii niż ropa czy gaz. Jeśli naukowcom to się powiedzie – Islandia zyska dostęp do nieograniczonej i czystej energii.
Z pewnością wybierając kierunki, które prowadzą zrównoważoną turystykę, przyczyniamy się do promowania odpowiedzialnego podróżowania a nasi klienci dodatkowo edukują i zmieniają postawy swoich pracowników.
Na koniec powtórzę zatem raz jeszcze „It’s time to bring people and economy back to nature”.


Agata Kondracka w jaskini lodowcowej fot. Antonia Drążkowska

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl