Odliczanie VAT od usług noclegowych i gastronomicznych zależy od celu ich nabywania
Decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT od usług noclegowych i gastronomicznych, jest ustalenie celu nabywanych tych usług w kontekście pojęcia usług turystyki na gruncie przepisów prawa unijnego oraz krajowego.
Takie jest stanowiska Ministerstwa Finansów po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie odliczenia VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, wydanego 2 maja 2019 roku w polskiej sprawie prejudycjalnej C-225/18 Grupa Lotos.
TSUE rozpatrywał w nim zgodność z prawem unijnym przepisów ustawy o VAT, wyłączających z prawa do odliczenia kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych.
W wyroku Trybunał orzekł, że wyłączenie z prawa do odliczenia kwoty VAT – związanej z wydatkami podatnika na usługi noclegowe i gastronomiczne – jest co do zasady zgodne z przepisami prawa unijnego (na podstawie tzw. klauzuli „standstill”).
Wyjątkiem jest przypadek, kiedy podatnik nabywa usługi noclegowe i gastronomiczne, które następnie refakturuje na rzecz innych podatników w ramach świadczenia usług turystyki.
Ministerstwo Finansów przyjęło więc następujące wnioski po tym wyroku:
- Jeżeli podatnik nabywa usługi noclegowe lub gastronomiczne w celu świadczenia usług innych niż usługi turystyki, to z tytułu nabycia takich usług noclegowych i gastronomicznych nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego.
- Jeżeli podatnik nabywa usługi noclegowe lub gastronomiczne w celu świadczenia usług turystyki, które rozlicza według specjalnej procedury marży, to z tytułu nabycia takich usług noclegowych i gastronomicznych nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego. Świadczenie usług turystyki opodatkowanych według takiej procedury powoduje bowiem wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
- Natomiast jeżeli podatnik nabywa usługi noclegowe lub gastronomiczne w celu świadczenia usług turystyki przy założeniu, że do ich opodatkowania będą miały zastosowanie ogólne zasady, to z tytułu nabycia takich usług noclegowych i gastronomicznych powinno przysługiwać mu odliczenie VAT naliczonego.
Zgodnie bowiem z tezą wyroku TSUE, wyłączenie prawa do odliczenia w przypadku podatnika świadczącego usługi turystyki, w ramach których refakturuje on na rzecz innych podatników usługi noclegowe i gastronomiczne, jest sprzeczne z przepisami prawa unijnego.
Źródło: Ministerstwo Finansów