GainingEdge ocenia kapitał intelektualny destynacji kongresowych

Globalnymi centrami wiedzy o silnym wpływie na międzynarodowe stowarzyszenia są Londyn, Paryż, Tokio, Nowy Jork i Pekin – wynika z raportu opracowanego przez GainingEdge. Z tych miast pochodzi aż 21 proc. światowych liderów stowarzyszeń (2751 osób).

GainingEdge, międzynarodowa firma konsultingowa w branży kongresowej, w marcu 2021 opublikowała pierwszy raport dotyczący wykorzystania kapitału intelektualnego w miejscach docelowych kongresów, oparty na analizie przywództwa w międzynarodowych stowarzyszeniach pt.: „Leveraging Capital Intellectual. Destinations and their International Association Leaders”.

Badanie, na którym opiera się raport, identyfikuje mocne strony 350 światowych destynacji poprzez obecność ich lokalnych intelektualnych liderów w organach zarządzających międzynarodowymi stowarzyszeniami, które organizują duże konferencje i kongresy (powyżej 500 osób). Kapitał intelektualny jest opisywany jako siła reprezentacji miejsca docelowego w kierownictwie międzynarodowych stowarzyszeń. Kluczowe ustalenia raportu obejmują:

  • Ranking Top 50 destynacji (miast / krajów), które mają największy wpływ na międzynarodowe stowarzyszenia.
  • Współczynnik wykorzystania tzw. Harnessing Ratio – co oznacza korelację między liczbą międzynarodowych spotkań stowarzyszeń organizowanych w ciągu ostatnich czterech lat, a liczbą lokalnych liderów intelektualnych w zarządach międzynarodowych stowarzyszeń (jak dobrze destynacje wykorzystują swoich lokalnych liderów, angażując ich pozyskanie kongresu do miasta)
  • Kluczowe sektory przemysłu i dziedziny nauki, w których destynacje są najlepiej reprezentowane w międzynarodowych stowarzyszeniach.
  • Łączną liczbę organów zarządzających stowarzyszeń międzynarodowych z aktywną obecnością lokalnych liderów z każdego miejsca docelowego (miasta / kraju).
  • Łączną liczbę prezesów / przewodniczących międzynarodowych stowarzyszeń z każdego miejsca docelowego (miasta / kraju).
  • Łączną liczbę dużych (obejmujących całe miasto) międzynarodowych spotkań stowarzyszenia zorganizowanych lub zarezerwowanych w ciągu ostatnich czterech lat.

– Nasze badanie kapitału intelektualnego zostało przeprowadzone w drugiej połowie 2020 roku i obejmowało przegląd ponad 3500 międzynarodowych stowarzyszeń i ich organów zarządzających, które organizują duże spotkania dla ponad 500 uczestników. Korzystając z bazy danych ICCA, a także stron internetowych stowarzyszeń międzynarodowych, uzyskaliśmy dane dla 350 miast i 145 krajów na całym świecie. Badania te umożliwiły nam opracowanie kluczowych wskaźników analizy, takich jak współczynnik wykorzystania, a informacje rynkowe, które uzyskaliśmy, można zastosować w każdym z 350 miejsc docelowych – powiedział Milos Milovanovic, szef GainingEdge Analysis and Research (GEAR).

W raporcie stwierdzono bardzo wysoki poziom korelacji między rankingiem kapitału intelektualnego GainingEdge a rankingiem konkurencyjności International Convention Destination Competitive Index 2020. 20 miast z najlepszymi wynikami w zakresie kapitału intelektualnego znajduje się w pierwszej 30 najbardziej konkurencyjnych destynacji w Indeksie Konkurencyjności.

Badanie wykorzystania kapitału intelektualnego w miejscach docelowych kongresów, wykazało, iż globalnymi centrami wiedzy o silnym wpływie na międzynarodowe stowarzyszenia są: Londyn, Paryż, Tokio, Nowy Jork i Pekin. To z tych miast pochodzi aż 21 proc. światowych liderów stowarzyszeń (2751 osób).

Raport wykazał, że wśród 20 najlepszych miast trzy europejskie cele podróży miały wysokie wskaźniki wykorzystania: Berlin (60,2 proc.), Barcelona (54 proc.) i Wiedeń (49,8 proc.). Wśród destynacji z mniejszą liczbą lokalnych liderów w zarządach międzynarodowych stowarzyszeń, wysokie wskaźniki wykorzystania obserwuje się w Pradze (najwyższy na świecie – 89,7 proc.), Dublinie (70,4 proc.), Lizbonie (64,6 proc.) i Kopenhadze (54,2 proc.). W regionie Azji i Pacyfiku miastami o wysokim współczynniku wykorzystania są Bangkok (59,3 proc.) i Singapur (47,3 proc.), natomiast w Ameryce Północnej znajdują się dwa kanadyjskie miasta, Montreal (68,7 proc.) i Vancouver (74,1 proc.).


Wskaźnik wykorzystania dla 50 największych krajów pokazuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mają wysoki poziom zaangażowania kapitału intelektualnego (94 proc.). Wśród krajów europejskich o stosunkowo wysokim wskaźniku wykorzystania znajdują się Czechy (73,5 proc.), Portugalia (63,1 proc.), Irlandia (59,8 proc.) i Hiszpania (51,8 proc). Kraje Azji i Pacyfiku o wysokim wskaźniku to Tajlandia (67,4 proc.), Malezja (56,6 proc.) i Korea Południowa (54 proc.). Wśród 10 krajów o bardzo wysokich wskaźnikach wykorzystania znajdują się również Kanada (50,9 proc.) i Stany Zjednoczone (48,3 proc.). Stany Zjednoczone dysponują największą ilością kapitału intelektualnego na świecie (1600 liderów) i wyraźnie odnoszą z tego faktu korzyści, realizując z sukcesem duże wydarzenia.


Niskie wykorzystanie poziomu i przeznaczenia intelektualnego kapitału to sygnał dla destynacji i konieczność podjęcia działań związanych z budowaniem strategii pozyskiwania wydarzeń, zwiększenia  zasobów kadrowych zajmujących się pozyskiwaniem wydarzeń, aktywnego wykorzystania Programów Ambasadorów i budowa programów wsparcia.
Z kolei wysokie wykorzystanie kapitału intelektualnego to znak, iż miasto dobrze angażuje swoich liderów do pozyskiwania wydarzeń, niemniej jednak nadal powinno rozwijać programy wsparcia, budować programy pozostawiające pozytywny wpływ spotkań na lokalną społeczność, a także aktywnie wspierać  lokalnych liderów środowiska naukowego do poszerzania ich obecności na polu międzynarodowym w zarządach stowarzyszeń i w międzynarodowych projektach.

– Wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej największą liczbą rodaków w zarządach międzynarodowych stowarzyszeń może poszczycić się Polska (280 liderów), 106 dużych kongresów zorganizowanych w naszym kraju i zaprezentowanych w badaniu dało wskaźnik wykorzystania kapitału intelektualnego na poziomie 37,9 proc., co jest porównywalne ze wskaźnikiem Francji czy Niemiec. Potencjału intelektualnego, naukowego i technologicznego, jak również zaplecza kongresowego naszych miast  nie musimy się wstydzić, jednak należy przyznać, iż w badaniu GainingEdge na tle świata wypadamy przeciętnie, co oznacza, że mimo niesprzyjających czasów, powinniśmy jeszcze bardziej aktywizować i inspirować naszych Ambasadorów Kongresów. Lokalne Kluby Ambasadora Kongresów działające w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu skupiają w swoich szeregach naukowców i profesjonalistów z różnych branż. Niezależnie jaką pełnią funkcję w organizacjach czy stowarzyszeniach, Ambasadorzy są naszymi naturalnymi partnerami w drodze do pozyskania wydarzenia. Jednocześnie należy podkreślić fakt, iż pozyskiwanie wydarzeń a w szczególności międzynarodowych kongresów to skomplikowany i długotrwały proces. Często zdarza się, że nie wygrywa się od razu, dlatego tym bardziej warto działać zespołowo i wspierać się wzajemnie – mówi Aneta Książek, kierownik Poland Convention Bureau POT

GainingEdge jest globalną, specjalistyczną firmą konsultingową, która od 2004 roku doradza miastom, krajom, międzynarodowej branży spotkań oraz stowarzyszeniom. Ma biura w Melbourne, Kuala Lumpur, Paryżu, Hadze, Johannesburgu, Dubaju i Vancouver. Raport przygotowany przez GainingEdge jest podstawą do tworzenia zaawansowanych strategii  pozyskiwania wydarzeń dla miejsc docelowych.
Raport >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl