Premiera Raportu Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2023

fot. PCB POT
Na zdjęciu: fot. PCB POT

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej (PCB POT) we współpracy z miejskimi i regionalnymi convention bureaux, rekomendowanymi organizatorami kongresów i podróży motywacyjnych oraz międzynarodowymi organizacjami i stowarzyszeniami, opracowało raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2023” stanowiący podsumowanie osiągnięć branży spotkań z 2022 roku.
 
– Oddajemy w państwa ręce czternastą edycję raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce”. Stanowi on podsumowanie osiągnięć branży spotkań z ubiegłego roku. Zgodnie z prognozami ekspertów z Oxford Economics z 2020 roku nasz sektor w 2022 roku zaczął odrabiać straty, które spowodowała pandemia Covid-19. Cieszy niezmiernie fakt, iż w porównaniu z rokiem 2021 we wszystkich prezentowanych w niniejszym raporcie miastach widoczny jest średni wzrost o 120 proc. liczby wydarzeń. Kolejny rok z rzędu najwięcej w Polsce mieliśmy wydarzeń korporacyjnych oraz motywacyjnych (51 proc.), natomiast konferencje i kongresy stanowiły 42 proc., a targi i wystawy – 7 – powiedział Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.      
 
Na potrzeby tegorocznego raportu miejskie i regionalne convention bureaux, a także G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego przekazały informacje na temat 12 554 spotkań i wydarzeń w 2022 roku, w których każdorazowo uczestniczyło co najmniej 50 osób. Polska zanotowała 96-procentowy wzrost raportowanych danych w stosunku do roku 2021. Sposób realizacji badania krajowego – zbieranie danych o wydarzeniach przez miejskie i regionalne convention bureaux – pozwala spojrzeć na stan przemysłu spotkań w Polsce w szerokiej perspektywie; należy jednak pamiętać, że nie jest to całościowy opis zjawiska w skali całego kraju.
 
Wśród wydarzeń przeanalizowanych w raporcie najwięcej było imprez korporacyjnych i motywacyjnych – 6697 (51 proc.), wzięło w nich udział ponad 1,4 mln uczestników. Kolejną grupę stanowiły konferencje i kongresy – 5553 (42 proc.), wzięło w nich udział ponad 1,3 mln uczestników oraz targi i wystawy – 871 (7 proc.), wzięło w nich udział ponad 2,3 mln osób.
 
Informacje o wydarzeniach w obszarach działań miejskich i regionalnych convention bureaux zbierane były na dwa sposoby. Większość biur pozyskiwała dane bezpośrednio z obiektów (m.in. hoteli, centrów konferencyjno-targowych, uczelni wyższych i obiektów kulturalnych wynajmujących sale, obiektów historycznych: zamków, pałaców, dworków), korzystając ze standaryzowanego arkusza opracowanego na potrzeby raportu. W arkuszu gromadzono informacje, m.in. o miejscu wydarzenia, pochodzeniu grup, charakterze, czasie trwania, formie spotkania i liczbie uczestników poszczególnych spotkań. Warsaw Convention Bureau przekazało do raportu dane zbierane przez pośrednika – brakuje tam informacji o pochodzeniu grupy (krajowa czy zagraniczna).
 
Tradycją raportu i stałą jego pozycję stanowią również dodatkowe artykuły przedstawiające najnowsze trendy, badania czy najciekawsze projekty i realizacje. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 30-lecia Polskiej Izby Przemysłu Targowego, jeden z materiałów poświęcony został branży targowej, jej znaczeniu i roli w rozwoju polskiej gospodarki oraz promocji Polski.
Drugi artykułu opracowany został w ramach Vademecum Laboratorium Twórców i poświęcony jest działaniom komunikacyjnym Poland Convention Bureau w ramach tegorocznych targów IMEX we Frankfurcie, które dowiodły znaczenia właściwej komunikacji w wydobywaniu i prezentacji atrakcyjnego i spójnego wizerunku Polski.
 
Polska Organizacja Turystyczna jest aktywnym członkiem dwóch organizacji międzynarodowych, prowadzących badania statystyczne dotyczące zorganizowanych i planowanych spotkań – od 2002 roku ICCA (International Congress and Convention Association), a od 2011 – UIA (Union of International Assiociations. Poland Convention Bureau rokrocznie raportuje do ICCA i UIA wydarzenia, które odbyły się w naszym kraju, zgodnie z przyjętymi przez stowarzyszenia kryteriami.
 
W raporcie ICCA zidentyfikowano ponad 10 500 spotkań, z których około 9000 odbyło się osobiście. W rankingu znalazły się cztery miasta z Polski. Są to: Warszawa (pozycja 30 z 52 spotkaniami), Kraków (pozycja 39 z 42 spotkaniami), Gdańsk (pozycja 164 z 12 spotkaniami), Wrocław (pozycja 186 z 10 spotkaniami). Udział innych miast to dodatkowe 18 spotkań dla Polski. W sumie Polska – ze 134 spotkaniami – uplasowała się na 23. miejscu na świecie. Dla porównania, Czechy ze 146 spotkaniami zajęły miejsce 20, Węgry miejsce 33 (79 spotkań) a Słowacja – 67 (17 spotkań).
 
Z kolei Raport UIA 2023 uwzględnia 499 498 spotkań zorganizowanych w 268 krajach, w 12 110 miastach, przez 28 733 organizacji międzynarodowych. W 2022 roku Polska z 123 wydarzeniami poprawiła swój wynik z 2021 roku o 3 miejsca i uplasowała się na 20 miejscu w rankingu światowym (prezentującym 100 państw).
Wśród pierwszej setki miast z całego świata w 2022 roku najlepszą pozycję wśród polskich miast uzyskał Kraków – 32 pozycja z 43 spotkaniami (poprawa o 11 miejsc w porównaniu do 2021), Warszawa – 46 pozycja z 30 spotkaniami (spadek z rankingu o 7 miejsc) oraz pojawiający się pierwszy raz w rankingu – Gdańsk, który uplasował się na 84 pozycji z 16 spotkaniami.

–  To już czternasty raz, kiedy dziękujemy wszystkim miejskim i regionalnym partnerom, którzy włączyli się w zbieranie danych na swoim obszarze. Dziękujemy rekomendowanym organizatorom kongresów i podróży motywacyjnych. Przekazali oni dane opracowane w rozdziale dotyczącym analizy spotkań i wydarzeń zorganizowanych przez nie w 2022 roku. Zbieranie danych nie należy do najbardziej pasjonujących zajęć, ale mam nadzieje, że wspólnie pozyskane i prezentowane w niniejszym opracowaniu wyniki Waszej rocznej a czasami kilkuletniej pracy (kongresy zdobywa się przecież latami) stanowią dla Państwa dumę i będą drogowskazem na kolejny rok – podsumowała Aneta Książek, kierowniczka Biura Spotkań i Wydarzeń PCB POT.

Pełny raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2023” dostępny jest tutaj >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl