Perspektywy rynku podróży według BCD Travel

Firma BCD Travel opublikowała czwartą edycję kwartalnego raportu dotyczącego rynku podróży i jego perspektyw na rok 2024. Przewidują one między innymi spadek światowych cen biletów lotniczych o 0,8 procent i wzrost stawek hotelowych o 6,8 procent.
 
Według raportu na rynek podróży służbowych mogą mieć wpływ takie czynniki jak zmiany klimatyczne, cyberbezpieczeństwo, geopolityka, zdrowie, spolaryzowana polityka i rosnąca przestępczość. W ramach zarządzania ryzykiem w podróży warto więc nie tylko monitorować ryzyka, ale na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w przepisach, które mogą dotyczyć podróżnych.
 
Rynek lotniczy generalnie powrócił już do stanu sprzed pandemii, chociaż są kraje, w których jeszcze to nie nastąpiło. Jednak analizy pokazują, że w roku 2024 średnie ceny biletów spadną na całym świecie o 0,8 procent, w przypadku lotów regionalnych spadek może wynieść 0,9 procent, a w przypadku międzykontynentalnych – 0,5 procent. Największy spadek – o około 1,2 procent jest prognozowany w przypadku lotów w klasie biznes.
Spadek cen biletów lotniczych będzie zróżnicowany regionalnie. W Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i w rejonie południowo-zachodniego Pacyfiku można spodziewać się spadku o ponad 2 procent. Natomiast w Afryce i Ameryce Północnej przewidywany jest niewielki (mniej niż o 1 procent) wzrost cen biletów.
 
W przeciwieństwie do cen biletów lotniczych ceny pokojów hotelowych wzrosną w roku 2024 średnio o 6,8 procent, co wynika z faktu, że w wielu krajach popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż. Wprawdzie realizowanych jest wiele inwestycji, mających na celu zwiększenie bazy hotelowej, ale na ich efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Poza tym hotelarze skupili się bardziej na podwyższaniu cen za pokoje niż na pozyskiwaniu większej liczby gości. Przy wysokiej inflacji panującej w wielu krajach taka polityka pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych hoteli, na przykład poprzez redukcję kosztów sprzątania.
 
– W ostatnich latach hotele przyjęły bardziej wyrafinowane techniki zarządzania przychodami i zyskami – mówi Jorge Cruz, wiceprezes ds. globalnej sprzedaży i marketingu w BCD. – W rezultacie podróżującym służbowo coraz trudniej znaleźć pokoje po przystępnych cenach. Chociaż dla kupujących usługi turystyczne ważne jest negocjowanie dobrych stawek, równie ważne jest, aby usługi te były dostępne w każdej chwili, w razie potrzeby – dodaje.
 
Raport pokazuje, że dwie trzecie osób korzystających z usług turystycznych preferuje podróże zrównoważone środowiskowo. Zmiany dotyczące zrównoważonego rozwoju, takie jak nowe przepisy dotyczące emisji, wymuszą dodatkowe działania w tym zakresie.  
– Unijna dyrektywa w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw wejdzie w życie w 2024 roku. W związku z tym w przypadku Wielkiej Brytanii, Australii i prawdopodobnie Stanów Zjednoczonych dostawcy usług turystycznych i ich klienci korporacyjni powinni spodziewać się większych wymagań dotyczących danych i przejrzystości w zakresie emisji – dodaje Cruz.
 
BCD Travel oferuje usługi dotyczące organizacji podróży służbowych. Zatrudnia 13 tysięcy osób, które obsługują klientów w ponad 170 krajach.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl