Szpital tymczasowy wstrzymuje działanie na PGE Narodowym. Powrócą wydarzenia całostadionowe
Szpital Narodowy kończy działalność w obecnym kształcie. W maju ostatni pacjent opuści obiekt, a przestrzeń pierwszego polskiego szpitala tymczasowego zostanie przygotowana do ewentualnego uruchomienia w przyszłości. Oznacza to, że PGE Narodowy powraca do pełnienia swojej podstawowej funkcji – areny, na której odbywają się całostadionowe wydarzenia sportowe, kulturalne i społeczne.
Na podstawie decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego zespół składający się z przedstawicieli spółki PL.2012+ oraz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA opracował szczegółowy plan adaptacji przestrzeni największej warszawskiej areny sportowej do potrzeb szpitala tymczasowego. Od momentu oddania do użytku – czyli od 5 listopada 2020 roku, w Szpitalu Narodowym 1843 pacjentów trafiło pod opiekę personelu medycznego, gdzie pacjenci spędzili średnio tyle 11 dni. W szczytowym momencie III fali pandemii Covid-19 w Szpitalu Narodowym przebywało jednocześnie 350 pacjentów, przy 550 gotowych łóżkach i maksymalnym potencjale rozbudowy w krótkim czasie do 1200 łóżek.
Szpital Narodowy przechodzi obecnie w fazę wstrzymania działalności. Oznacza to, że w ostatnich dniach maja nie będzie już przyjmował pacjentów i zacznie być wygaszany. Instalacja wytwarzająca tlen na płycie głównej stadionu zostanie zdemontowana i zmagazynowana. Dotychczasowa przestrzeń Szpitala zostanie zabezpieczona i przygotowana do ewentualnego ponownego uruchomienia w przyszłości.
– Dzisiaj, gdy szpital zrealizował swoją misję, jesteśmy w stanie wyłączyć te przestrzenie z użytkowania i zabezpieczyć je na wypadek wystąpienia czwartej fali pandemii. Na stadionie zostanie cała infrastruktura szpitalna, a działanie placówki będziemy w stanie przywrócić w zaledwie kilkadziesiąt godzin, jeżeli pojawi się taka potrzeba – zapewnia Włodzimierz Dola prezes zarządu operatora PGE Narodowego. – Dzięki temu PGE Narodowy wróci do normalnego funkcjonowania, znowu będziemy mogli organizować wydarzenia całostadionowe, spotkania biznesowe, a na promenadzie otaczającej stadion zagoszczą sporty miejskie – dodaje.
O całostadionowych wydarzeniach, które są obecnie przygotowywane na PGE Narodowym, spółka PL.2012+ będzie informowała po wstrzymaniu działalności Szpitala Narodowego.
To, że na lokalizację pierwszego polskiego szpitala tymczasowego wskazano teren PGE Narodowego wynikało z analizy potrzeb, jakie spełniać musi taki obiekt. – PGE Narodowy to arena wielofunkcyjna, której łączna kubatura wynosi 1 000 000 m³. Dla porównania kubatura Pałacu Kultury i Nauki to 817 000 m³. Tak potężna przestrzeń umożliwia nam, w zależności od sytuacji, łączenie bądź odcinanie od siebie poszczególnych modułów – mówi Włodzimierz Dola. – To, że PGE Narodowy dysponuje takimi możliwościami nie jest przypadkowe. Już na etapie budowy stadionu przewidziano możliwość wykorzystania go w sytuacji kryzysowej. Dzięki systemowi kontroli dostępu, oddzielnym centralom wentylacyjnym, niezależnej klimatyzacji poszczególnych stref, systemom bezpieczeństwa oraz całodobowej ochronie każda z wydzielonych części jest niezależna i może funkcjonować bez oddziaływania na pozostałe.
W bryle areny zlokalizowanych jest 12 niezależnych klatek schodowych, a w każdej z nich po kilka szybów windowych. Na teren PGE Narodowego prowadzi 11 bram, w tym cztery bramy wjazdowe. Dzięki temu możliwe było wyznaczenie bezpiecznych dróg poruszania się wszystkim użytkownikom stadionu, a droga do szpitala dla pacjentów nie była dostępna dla pozostałych użytkowników areny.