Rozpoczęto odliczanie do Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023

Równo rok (21 czerwca) przed rozpoczęciem Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 po raz pierwszy zaprezentowano logotyp wydarzenia, a na Placu Szczepańskim w Krakowie odbyła się impreza „One Year To Go”. Punktem kulminacyjnym dnia było odpalenie zegara odliczającego czas do startu igrzysk.

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023 odbędą się na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Gospodarzami imprezy będą miasto Kraków i Województwo Małopolska. Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Krakowie. W tym samym miejscu 2 lipca dojdzie do uroczystego zamknięcia igrzysk. Sportowcy będą rywalizować w 24 dyscyplinach, z czego 18 to dyscypliny olimpijskie. Szacuje się, że do Małopolski przyjedzie około 7 tysięcy sportowców z blisko 50 krajów. Impreza, oprócz rywalizacji sportowej, ma promować także zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, ideę fair play oraz przyjaźń między narodami.

„One Year To Go”: start odliczania do igrzysk
Świętowanie nadchodzących igrzysk rozpoczęło się o godzinie 12:00. Na Placu Szczepańskim na krakowian czekały atrakcje i konkursy. Najmłodsi mieli okazję zmierzyć się z podstawowymi ćwiczeniami akrobatycznymi, starsi – odpocząć w strefie relaksu lub popisać się kondycją na „blender bike”. Wieczorem odbyła się część oficjalna, która rozpoczęła się od prezentacji spotu promocyjnego Igrzysk. Punktem kulminacyjnym było uruchomienie zegara odliczającego czas do rozpoczęcia imprezy.
Głównymi gośćmi wydarzenia byli: marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy oraz prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak.

− Rozpoczynamy ostatni etap przygotowań do największego wydarzenia sportowego w 2023 roku Europie, a tak naprawdę również na świecie. Mam nadzieję, że ta impreza na trwałe wpisze się w pamięć wszystkich Europejczyków. Czasu mamy mało, ale wierzę, że dzięki nieprawdopodobnej determinacji wielu ludzi będziemy w stanie przygotować to wydarzenie na takim poziomie, by wszyscy wyjechali zadowoleni. W szczególności chciałbym podziękować premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu, który podjął kluczowe decyzje umożliwiające szybką ścieżkę przygotowań do Igrzysk – powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Jacek Majchrowski podkreślił, że miasto i Małopolska odniosą korzyści infrastrukturalne i promocyjne. – Pandemia, a teraz sytuacja na Ukrainie sprawiły, że branża turystyczna jest na pochylni. Trzeba z tej pochylni wyjść i sądzę, że Igrzyska Europejskie dadzą impuls do dalszego rozwoju tej branży. Wierzę, że po Igrzyskach spotkamy się w dobrej sytuacji – powiedział prezydent Krakowa.
Andrzej Gut-Mostowy zaznaczył, że największym beneficjentem igrzysk będzie Małopolska. – Region zyska 1,5 miliarda złotych, który trafi na inwestycje sportowe i infrastrukturalne w regionie. Nie sposób tego faktu nie docenić. Dziś mamy ważny dzień dla Małopolski. Wierzę, że wspólną pracą zbudujemy nową jakość sportową i społeczną – podkreślił.
– Przed nami rok ciężkiej pracy – zastrzegał Marcin Nowak. – Głęboko wierzę jednak w to, że wspólnymi siłami przedstawimy Polskę jako piękny i bezpieczny kraj. Liczę też, że w sercach wszystkich Polaków zapłonie sportowy duch, a emocje związane z Igrzyskami Europejskimi będą rozpatrywane przez kolejne pokolenia – dodał.
W uroczystości wzięli także udział wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Apoloniusz Tajner, dyrektor Biura Koordynacji Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 Monika Olszewska, senator RP Stanisław Bisztyga oraz dwaj wiceprezesi Komitetu Organizacyjnego – Janusz Kozioł i Michał Langer.

Ideologia logo Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023
Wcześniej tego samego dnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano logotyp Igrzysk.Forma płomienia, którą jest piktogram Igrzysk Europejskich w 2023 symbolizuje aspiracje Krakowa i Małopolski, gospodarzy Igrzysk, do popularyzacji idei olimpizmu (czystości, prawdy, wiedzy i solidarności). Idea olimpizmu to wartości koegzystencji w przyjaźni i solidarności. Człowiek, w swojej jedności ciała i ducha, poprzez sport staje się bardziej częścią natury — jej żywiołów.
Wspólna organizacja świadczy o wspólnym celu. Jedność gospodarzy została wyrażona w logotypie przenikającymi się liniami nawiązującymi kolorystycznie do ich systemów identyfikacji wizualnej. Kolorem Miasta Krakowa jest błękit i biel. Kolorami herbu Małopolski jest żółć i czerwień. Formalną jedność Krakowa jako części Małopolski symbolizują wieże Kościoła Mariackiego na tle ośnieżonych szczytów Tatr.
Identyfikacja wizualna Igrzysk została zaprojektowana w sposób umożliwiający czytelną ekspozycję logotypu niezależnie od rozmiaru i formy nośnika. Powstało kilka wariantów znaku od formy pełnej poprzez syntetyczną i zredukowaną do formy typograficznej — inicjałowej (IE2023 w wersji polskiej / EG2023 w komunikacji międzynarodowej). W ostatniej, typograficznej wersji zredukowanego logotypu, jedność i przenikanie zostały wzmocnione obecnością hasła przewodniego Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023: „We are unity”.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy. Po raz pierwszy wydarzenie trafiło do kraju Unii Europejskiej. Pierwsza edycja odbyła się w Baku, a druga w Mińsku. Kraków i Małopolska zostały wskazane na gospodarza Igrzysk Europejskich 2023 podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku 22 czerwca 2019 roku.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl