Konferencje zdalne w opinii naukowców

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchomił drugą edycję Akademii OPI PIB. Dr Grzegorz Banerski w odcinku „Naukowiec też człowiek” przedstawia wyniki badań dotyczące preferencji i potrzeb kadry naukowej w zakresie konferencji zdalnych.

Czy konferencje zdalne przetrwały?
Pandemia COVID-19 się skończyła, choć wiele osób sobie zadaje pytanie, czy jeszcze nie wróci? Wraz z ustaniem epidemii, ludzie zaczęli na nowo się spotykać. Organizowane są koncerty, zawody sportowe z udziałem publiczności, a także konferencje naukowe. Tych ostatnich właśnie dotyczyło badanie, które w trakcie epidemii zrealizowali badacze OPI PIB.

– Na podstawie otrzymanych wyników można zauważyć, że w czasie pandemii zdalne konferencje zdobyły zdecydowanie większe grono zwolenników niż przeciwników, nawet wśród osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w formule online. Natomiast, gdy pytania dotyczyły preferencji po zakończeniu pandemii, odsetek zdeklarowanych zwolenników znacznie spada. Wciąż jednak stanowi on niemal połowę badanych, bo 45 proc. – mówi dr Grzegorz Banerski, adiunkt w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

Można zauważyć, że obecnie nadal organizowane są konferencje zdalne. Jednak ich popularność nie jest już tak duża, jak w czasie epidemii COVID-19. Wyniki badania naukowców OPI PIB to przewidziały. Z analizy danych wynika, że konferencje zdalne dalej będą realizowane także po zakończeniu pandemii, ale nie zastąpią one naukowych wydarzeń organizowanych w sposób stacjonarny. Można spodziewać się, że w przyszłości obie formy organizacji konferencji będą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.
Badanie zrealizował zespół badawczy: dr Grzegorz Banerski, Zbigniew Bohdanowicz, dr Anna Knapińska, dr Agata Kopacz, Adam Muller.

Akademia OPI PIB to proaktywny projekt popularyzujący naukę z udziałem ekspertów i badaczy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Jego celem jest budowanie kultury dzielenia się wiedzą, możliwości wymiany doświadczeń i dalszego rozwoju kompetencji na polu nowych technologii. Podcasty udostępniane są za darmo na kanale YouTube OPI PIB i dotyczą takich obszarów wiedzy jak informatyka techniczna i telekomunikacja oraz nauki socjologiczne. Każdy odcinek to zbiór angażujących historii, dobrych praktyk i inspirujących case studies. Pierwsza edycja projektu liczyła 9 odcinków. W ramach drugiego sezonu nagrano natomiast cztery materiały filmowe.

– Po opublikowaniu wszystkich odcinków pierwszej edycji Akademii OPI PIB otrzymaliśmy dużo pozytywnych komentarzy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować projekt. Promocja dokonań naukowych nie jest łatwa i nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem jak treści rozrywkowe, jednak zyskuje coraz większe grono odbiorców. Ludzie kształcą się przez całe życie i są ciekawi, co odkryli naukowcy. Ważne jest, aby materiały miały atrakcyjną formę, ale przede wszystkim, aby były oparte na wiarygodnych wynikach naukowych. W epoce fake newsów nie można pozwolić sobie na publikowanie niezweryfikowanych informacji – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zobacz też: Badanie: „Efekt pandemii – konferencje zdalne w świecie nauki” >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl