Kolorowe zakreślacze - dlaczego warto je używać?
Nasz mózg działa w specyficzny sposób. Poznanie technik, które ułatwiają przyswajanie informacji sprawi, że nauka stanie się znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza. Kolorowe zakreślacze mogą w tym pomóc.
Mózg lubi kolory
Niegdyś uważano, że ludzie dzielą się na „wzrokowców”, „słuchowców” i tych, którzy do nauki „muszą” chodzić lub w inny sposób się ruszać, aby przyswajać informacje. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że tak naprawdę wszyscy przyswajamy informacje w podobny sposób, a to, który zmysł preferujemy w trakcie nauki najczęściej wynika z wczesnych przyzwyczajeń. Nie oznacza to, że na dowolnym etapie życia nie możemy rozwinąć w sobie umiejętności nauki z dowolnymi rekwizytami.
Używanie różnych kolorów, a także czcionek, pozwala przywoływać informacje z najdalszych zakamarków mózgu. Kojarzenie kolorów z danym zagadnieniem to sprawny sposób na segregowanie poszczególnych zagadnień. Możesz też wybrać swój indywidualny klucz. Na przykład, jeśli uczysz się matematyki, podkreślanie wszystkich wzorów na kolor różowy, a definicji na kolor niebieski pozwoli Ci szybko przywołać z pamięci potrzebne informacje. Niekiedy samo patrzenie na dany kolor wywołuje liczne skojarzenia, w efekcie których otrzymujesz odpowiedni wzór, definicję czy datę.
Jak wykorzystywać kolory w nauce?
Warto zgromadzić odpowiednie przedmioty, które pomogą Ci sprawnie przyswajać informacje. Kolorowe karteczki, zakreślacze, ołówki i cienkopisy będą najlepszym wsparciem, podobnie jak zeszyty i duże kartki (np. do drukarki).
Powszechnie znanym sposobem budowania notatek jest tworzenie tzw. map myśli. W jej centrum znajduje się temat główny, od którego odbiegają odnogi będące informacjami szczegółowymi. W tej metodzie sprawdza się stosowanie kilku kolorów, według specjalistów najlepiej więcej niż trzech.
Innym sposobem jest oczywiście zakreślanie całych fraz czy pojedynczych słów w podręcznikach lub na odręcznych notatkach. Warto wiedzieć, że najefektywniejszym sposobem uczenia się jest ręczne pisanie notatek, a następnie ich podkreślanie. W ten sposób budujemy połączenia między neuronami angażując wiele obszarów mózgu odpowiedzialnych za pisanie, zapamiętywanie testu i budowanie skojarzeń kolorystycznych.
Z kolei specjaliści zajmujący się nauką języków obcych są przekonani, że najbardziej skutecznym sposobem uczenia się słówek jest korzystanie z systemu fiszek. Jest wiele sposobów na budowanie własnej bazy fiszek, ale w każdej z nich kolorystyka odgrywa niebagatelne znaczenie. Podkreślanie szczególnie trudnych dla nas słówek w tekście pozwala zapamiętać jego pisownię, a powtarzanie go na głos w czasie, gdy nasz wzrok natknie się na podkreślone słowo dodatkowo zwiększa tempo nauki.
Jak wybrać zakreślacz?
W sklepach odnajdziesz bardzo wiele zakreślaczy. Najzwyklejsze poradzą sobie z podkreślaniem informacji na białym, gładkim papierze. Jeśli jednak poszukujesz zakreślaczy do zadań specjalnych, które nie będą rozmazywać się na papierze kredowym, faksowym czy na mapach, poszukaj specjalistycznych rozwiązań w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych. Najbardziej uniwersalne są zakreślacze ze ściętą końcówką, które ułatwiają stawianie grubych linii, a w miarę potrzeb: także cieniutkich kresek. Najbardziej poręczne są zakreślacze kilkunastocentymetrowe, jednak niektórzy lubią gadżety w postaci maleńkich, parocentymetrowych flamastrów, które można z łatwością zmieścić w kieszeni.