Koszty organizacji spotkań wzrosną

Według raportu „Global Business Travel Forecast 2023”, opublikowanego przez firmę CWT i Global Business Travel Association, globalne ceny podróży i spotkań będą nadal gwałtownie rosnąć w 2022 i 2023 roku. Podwyżki będą wynikać przede wszystkim z rosnących cen paliw i surowców, a także niedoborów siły roboczej.

– Popyt na podróże służbowe i spotkania powraca z nawiązką, co do tego nie ma absolutnie żadnych wątpliwości – powiedział dyrektor generalny CWT Patrick Andersen. – Ale wszystkie wspomniane czynniki powodują wzrost kosztów – dodał Andersen – co skutkuje cenami, które powinny być w większości takie same jak w 2019 roku.

Koszty spotkań nadal rosną
Jak dobrze wiedzą organizatorzy spotkań i wydarzeń, ceny już wzrosły na całym świecie — dzięki stłumionemu popytowi, potrzebie ponownego spotykania się osobiście i niepewnym prognozom gospodarczym. Prognozy szacują, że koszt na uczestnika będzie w tym roku aż o 25 procent wyższy niż w 2019 roku, a następnie dodatkowo wzrośnie o 7 procent w 2023 roku.

Popyt na przestrzeń konferencyjną jest wysoki, a spotkania firmowe konkurują o przestrzeń z szeroką gamą wydarzeń, które zostały przekładane od 2020 roku. Ponadto w raporcie odnotowano, że wiele firm, które zrezygnowały z powierzchni biurowej w ciągu ostatnich dwóch lat, musi zarezerwować miejsce na spotkania w celu ponownego budowania zespołu i integracji pracowników.
Prognoza wskazuje również na krótsze czasy realizacji jako czynnik podnoszący koszty, przy czym średni czas realizacji wynosi teraz zaledwie od jednego do trzech miesięcy, w przeciwieństwie do między sześciu a dwunastu notowanych wcześniej.

Stawki hotelowe
Silny popyt na podróże rekreacyjne przyczynił się do rekordowo wysokich średnich stawek dziennych w ciągu ostatniego roku, a raport wskazuje, że przeloty i grupowe podróże służbowe prawdopodobnie jeszcze podniosą te ceny. Raport szacuje, że światowe stawki wzrosną w tym roku o 18,5 procent w porównaniu z 2021 r., a o kolejne 8,2 procent w 2023 roku. Już teraz stawki wzrosły o 22 procent w Ameryce Północnej i 31,8 procent w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, przewyższając ceny z 2019 roku. Według prognozy, ceny hoteli powinny przekroczyć poziom z 2019 roku w 2023 roku.

Ceny biletów lotniczych
Przewiduje się, że ceny biletów lotniczych wzrosną aż o 48,5 procent w 2022 roku, ale biorąc pod uwagę gwałtowne spadki w ciągu ostatnich dwóch lat, prognozy przewidują, że ceny nie przekroczą cen przedpandemicznych do 2023 roku, kiedy to przewiduje się kolejną podwyżkę o 8,4 procent.
Rosnący popyt, droższe paliwo lotnicze oraz wzrost odsetek biletów klasy premium i biletów międzynarodowych przyczynią się również do wzrostu. W pierwszej połowie 2022 r. miejsca w klasie premium stanowią 6,2 procent wszystkich sprzedanych biletów, co oznacza, że systematycznie wraca do 7 procent osiągniętego w 2019 roku.

Raport, aktualizowany corocznie przed GBTA, opiera się na danych z CWT i GBTA, publicznych informacjach branżowych oraz modelach ekonomicznych opracowanych przez Instytut Avrio.

Pełeny raport jest dostępny jest tutaj >>>

Autor: Anna Górska, członek zarządu ICCA, wiceprezes zarządu SKKP ds. współpracy międzynarodowej, doradca zarządu Symposium Cracoviense.
Association News to cykl artykułów prezentujący bieżące wiadomości z sektora przemysłu spotkań, publikowane przez międzynarodowe stowarzyszenia.
Autorką artykułów jest Anna Górska, która od wielu lat jest członkiem międzynarodowych inicjatyw i stowarzyszeń, w których udziela się społecznie, takich jak Positive Events Impact, International Congress and Convention Association (ICCA) czy The Association of Association Executives (AAE). Przez dwa lata pandemii publikowała artykuły z serii „Newsy ze Świata Akademii SKKP – konferencje i kongresy kontra Covid-19”, w których poruszane były ważne aspekty związane z branżą spotkań i tym jak organizacje, przedsiębiorstwa i destynacje radzą sobie na świecie z negatywnymi skutkami Covid-19. Transfer wiedzy z międzynarodowych stowarzyszeń daje możliwość zapoznania się z nowymi modelami biznesowymi, prognozami oraz tym, jak będzie wyglądał odbudowywany właśnie przemysł spotkań w przyszłości. Możliwość taką da również udział w 61. Kongresie Stowarzyszenia ICCA, który po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, w dniach 6-9 listopada 2022 w Krakowie.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl