Hotel Bellotto: historia Warszawy i włoskie akcenty
Odrestaurowane niedawno zabytkowe podziemia Pałacu Prymasowskiego, w których można organizować różnorodne spotkania, powiększają ofertę Hotelu Bellotto. Hotel mieszczący się w XVI-wiecznym pałacu, zlokalizowany jest klika minut od Starego Miasta, sąsiaduje z Teatrem Wielkim i Operą Narodową.
– Hotel Bellotto sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Jasne kolory ścian, jak też subtelne odcienie złota, tworzą pogodne i harmonijne wnętrze. Zachęcają do odpoczynku z książką w ręku przy cieple bijącego od kominka w przytulnej Sali Owalnej, do gry w bilard w zabytkowych podziemiach pałacu, do delektowania się niespiesznym posiłkiem w hotelowej restauracji Focaccia czy ręcznie wyrabianych pralin w Cukierni Miodowa – mówi Maciej Wołoszczak, dyrektor operacyjny Hotelu Bellotto.
Pięciogwiazdkowy Hotel Bellotto oferuje dwadzieścia ekskluzywnych i przestronnych pokojów i apartamentów. Ich wystrój nawiązuje do oryginalnych, renesansowych wnętrz. Każdy urządzony z dużą dbałością o detale tak, aby jak najlepiej oddawał klimat zabytkowego miejsca. W pokojach znajduje się specjalne miejsce do pracy czy biznesowych spotkań.
Hotel Bellotto oferuje siedem eleganckich i naturalnie oświetlonych sal konferencyjnych mogących gościć w sumie ponad 550 osób. Sale dostały nazwy od kolorów ścian czy elementów wykończenia. Najbardziej reprezentacyjna jest sala Kolumnowa, zwana również Balową – to największa sala Hotelu Bellotto mieszcząca 250 osób. Pozostałe to sale: Marmurowa, Złota, Niebieska, Malinowa, Żółta czy przeznaczona na kameralne spotkania Owalna z kominkiem. W podziemiach Pałacu Prymasowskiego o powierzchni ponad 350 mkw., odbywają się kolacje, degustacje, wystawy malarstwa, bankiety czy klubowe zebrania. Miejsce charakteryzuje półkoliste sklepienia oparte na ceglanych murach, zestawione z nowoczesnymi elementami wystroju. Tu działa czynny 24 godziny na dobę Bilard Club. W ofercie hotelu jest strefa relaksu: spa z sauną suchą i parową oraz siłownia.
W hotelu Bellotto mieszczą się restauracja Focaccia i cukiernia Miodowa, zarówno do restauracji, jak i cukierni można wejść bezpośrednio z hotelu lub osobnym wejściem.
Mieszcząca się w prawym skrzydle hotelu Focaccia specjalizuje się w kuchni włoskiej, zaczynając od focacci czyli włoskiego rodzaju pieczywa podobnego do spodu od pizzy, podawanego z solą, ziołami polanego oliwą czy z suszonymi pomidorami i oliwkami. Serwowany jest jako przystawka przed daniem głównym, najczęściej na ciepło. Goście mogą także skosztować m.in. ręcznie wyrabianych makaronów, śródziemnomorskich przystawek, mięs i owoców morza, past oraz włoskich deserów. Każdego dnia serwowane jest menu degustacyjne.
Cukiernia Miodowa mieści się w lewym skrzydle Hotelu Bellotto, od strony ulicy Miodowej. W XVIII wieku mieściła się tu słynna cukiernia i lodziarnia rzymskiego nuncjusza papieskiego Carluzzo Palmoniego, uważana za najlepszą w Warszawie. Dziś szefowa cukierni wykorzystuje nowoczesne techniki cukiernicze i łączy je z metodami tradycyjnymi, dzięki czemu powstają desery o zaskakujących teksturach i smakach, ręcznie wyrabiane praliny.
Nazwa hotelu pochodzi od nazwiska włoskiego malarza Bernardo Bellotta (pseudonim Canaletto), który był nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obrazy Canaletta charakteryzują się przede wszystkim wielką precyzją w odwzorowywaniu szczegółów przedstawianych postaci i architektury. Ta dokładność pomogła przy odbudowie zniszczonej podczas II wojny światowej Warszawy.