W Krakowie odbyło się pierwsze w Polsce badanie potencjału intelektualnego
Kraków jest siedzibą wielu uczelni wyższych i uniwersytetów. Czy potencjał intelektualny ich pracowników i naukowców da się wykorzystać, żeby przyciągnąć do miasta kongresy i konferencje? Okazuje się, że tak – sprawdził to zespół z Katedry Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. To pierwszy w Polsce, międzyuczelniany projekt na ten temat, zainicjowany przez krakowską branżę spotkań oraz Fundację Gospodarki Administracji Publicznej. Efekty badania pilotażowego zostały po raz pierwszy zaprezentowane na spotkaniu Kraków Network, sieci zrzeszające podmioty z branży MICE.
Badanie miało zidentyfikować dziedziny i dyscypliny naukowe o największych szansach na wyłonienie liderów branży spotkań. Przeanalizowano także osiągnięcia pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych, aby znaleźć kluczowych przedstawicieli nauki w Krakowie. Ostatnim krokiem było znalezienie wśród badanych lokalnych liderów aktywnych w zarządach międzynarodowych stowarzyszeń oraz określenie ich potencjału w przyciąganiu do Krakowa wydarzeń stowarzyszeniowych. Badaniem objęto 5574 naukowców reprezentujących 45 dyscyplin – w TOP100 badanych uczonych zdecydowanie dominują nauki medyczne, nauki biologiczne, nauki chemiczne, farmaceutyczne, astronomia, nauki fizyczne. W grupie wybitnych nauczycieli akademickich zidentyfikowano w sumie 26 osób, które zidentyfikowano jako „Mistrzów” – czyli wyróżniające się jednostki o największym potencjale ściągania do Krakowa ważnych wydarzeń. Wśród nich trzy osoby pełniły funkcje w zarządach międzynarodowych stowarzyszeń. Wyróżniono także 68 „Mędrców” – naukowców o wybitnym dorobku naukowym, ale bez przynależności stowarzyszeniowej.
Pilotażem objęto sześć krakowskich uczelni: Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego, Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja. Próba badawcza to pięć uczelni publicznych, jedna niepubliczna, przy czym w tym gronie dwie artystyczne. Badanie prowadził zespół w składzie: prof. UEK dr hab. Jadwiga Berbeka, prof. UEK dr hab. Krzysztof Borodako, dr Katarzyna Klimek (kierownik zespołu) oraz dr Michał Rudnicki.
Więcej o badaniu potencjału intelektualnego tutaj >>>