Kamil Maciąg: Arche stawia na rozwój MICE. Ten sektor rośnie szybciej od hotelarstwa
– Po zastoju spowodowanym pandemią ludzie chcą się spotykać i wspólnie spędzać czas, więc rynek MICE odzyskuje dawną świetność – podkreśla Kamil Maciąg, dyrektor Centralnego Działu Sprzedaży i Marketingu Arche SA. Mimo że wydarzenia hybrydowe, jako pozwalające ograniczyć podróże, pozostały, to większość eventów stanowią te, które umożliwiają bezpośrednie spotkania. Coraz częściej organizatorzy wybierają działania ekologiczne zamiast całonocnej imprezy.
W roku 2023, po trzech latach pandemii, sektor MICE odbudowuje się szybciej niż branża hotelarsko-gastronomiczna, którą też dotknęły covidowe ograniczenia. Zauważają to zarządzający hotelami, coraz więcej obiektów stawia na rozwój MICE, poszerzając ofertę i wspierając klientów w organizacji różnorodnych wydarzeń – taką perspektywę ma także grupa hotelowa Arche. Mocno inwestuje w branżę eventową, budowana jest nowa infrastruktura, rozbudowywane są zrewitalizowane obiekty turystyczno-rekreacyjne.
– Zauważamy nowe trendy eventowe. Ze względu na naszą zróżnicowaną bazę proces ten widzimy w dwóch głównych obszarach, czyli typowych wydarzeniach miejskich – sala i catering oraz wyjazdowych, które mają być jak najbardziej kreatywne i unikatowe – mówi Kamil Maciąg, dyrektor Centralnego Działu Sprzedaży i Marketingu Arche SA.
W obiektach sieci, która obejmuje 19 hoteli oraz 150 kontenerów w tzw. hotelu rozproszonym Arche Siedlisko, do dyspozycji organizatorów biznesowych spotkań są sale konferencyjne, zabytkowe przestrzenie w luksusowych obiektach rewitalizowanych, a także wiejskie stodoły w polskich wsiach, które wpisują się w oczekiwania pokolenia Z.
– To właśnie młodzi ludzi coraz częściej zamiast tradycyjnych całonocnych zakrapianych integracji poszukują eventów, z których czerpać będą dodatkowe korzyści – wyjaśnia Kamil Maciąg.
Grupa Arche, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, oferuje takie atrakcje jak warsztaty malarskie, których instruktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a które oprócz nauki techniki dają potężną dawkę psychoterapii. Taka forma integracji daje – jak podkreśla Kamil Maciąg – dodatkowe korzyści w budowaniu silnych organizacji i autorytetu liderów i wpisuje się także w realizację celów zrównoważonego rozwoju. Na eventach firmowych można spróbować kulinarnych wyzwań z lokalnym kołem gospodyń wiejskich.
– Nasza firma stawia na łącznie, a nie budowanie murów, integrujemy lokalne społeczności, jesteśmy otwarci dla każdego i zawsze patrzymy optymistycznie. Ponadto przez działalność fundacji Leny Grochowskiej aktywizujemy zawodowo osoby niepełnosprawne, wspieramy uchodźców i walczymy z wykluczeniem społecznym. Jak mówi nasz Prezes Władysław Grochowski “jesteśmy rodziną i każdy u nas znajdzie miejsce dla siebie”. W praktyce oznacza to, że osoby niepełnosprawne szkolą na wspólnych warsztatach prezesów, architektów czy prawników. Natomiast na eventach firmowych można spróbować kulinarnych wyzwań z lokalnym kołem gospodyń wiejskich. Cieszę się, że doczekaliśmy takich czasów, w których działania biznesowe niosą ze sobą realizację celów zrównoważonego rozwoju. Arche od wielu lat promuje odpowiedzialność społeczną, oferując atrakcje, które dają nie tylko ciekawą rozrywkę, ale także dodatkowe działania w ramach CSR. Jak widać po wynikach, to wszystko składa się na ten sukces – podkreśla.
Coraz częściej organizatorzy wyjazdów firmowych poszukują także rozwiązań, które łączą rozrywkę z działaniami ekologicznymi, wybierając eventy, których elementem jest na przykład sprzątanie rzek, sadzenie lasów czy budowanie domków lęgowych dla ptaków.
– W dzisiejszych czasach, kiedy decyzje dotyczące organizacji konferencji podejmowane są na ostatnią chwilę, klienci szukają kompleksowych rozwiązań i wartości dodanych. Filozofa Arche skupia i łączy szereg wartości – wspomagamy potrzebujących, ratujmy zabytki, integrujemy lokalne środowiska, a to daje nam kolejne unikatowe możliwości poznawania ciekawych miejsc i ludzi, co wpływa na budowanie dobrych i długotrwałych relacji z klientami – podsumowuje Dyrektor Centralnego Działu Sprzedaży i Marketingu Arche SA Kamil Maciąg.