Robert Jarek: 6 kroków do skutecznego wystąpienia publicznego

Robert Jarek, prezenter telewizyjny, konferansjer, trener medialny, trener wystąpień publicznych, mówca, aktor,  MC finałowej gali konkursu MP Power Awards®.
Na zdjęciu: Robert Jarek, prezenter telewizyjny, konferansjer, trener medialny, trener wystąpień publicznych, mówca, aktor, MC finałowej gali konkursu MP Power Awards®.

Umiejętność przemawiania przed publicznością jest dziś kluczem do sukcesu w wielu sytuacjach, nie tylko podczas spotkań i wydarzeń, w przypadku których wydaje się być dla występującego tą podstawową. Jak dobrze przygotować się do takiego wystąpienia zdradza Robert Jarek. Prezenter telewizyjny, konferansjer, trener wystąpień publicznych w swoim cyklu „Kreator mówcy”.
 
W dzisiejszych czasach umiejętność przemawiania przed publicznością stała się kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Czy to podczas prezentacji w pracy, wywiadu czy nawet w mediach społecznościowych – każdy z nas prędzej czy później staje przed wyzwaniem, by przekazać swoje myśli w sposób jasny i przekonujący.
 
Wystąpienie publiczne to sztuka przemawiania do zebranej widowni. Chociaż może się wydawać, że dotyczy to tylko prezenterów telewizyjnych czy mówców konferencyjnych, każdy z nas ma okazję do wystąpień publicznych w różnych momentach życia.
Już w przedszkolu uczymy się podstaw wystąpień, biorąc udział w przedstawieniach czy śpiewając piosenki. W dorosłym życiu umiejętność ta staje się kluczem do sukcesu w relacjach biznesowych, rozmowach kwalifikacyjnych czy budowaniu marki osobistej w mediach społecznościowych.
 
Autoprezentacja na rozmowie o pracę czy przemówienie np. podczas prezentacji biznesowej sprawiają wielu osobom bardzo dużo problemów. Swobodne przedstawienie swoich przekonań skutecznie blokują stres, trema, zła mowa ciała i nieumiejętność sformułowania ciekawej wypowiedzi.
Warto nauczyć się panować nad tremą i wiedzieć, w jaki sposób dobrze się zaprezentować. Dzięki temu sprawisz wrażenie pewnego siebie profesjonalisty, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Osoby, które potrafią się wypowiadać i mają odpowiednią mowę ciała, odbierane są również jako bardziej inteligentne, przekonujące i odnoszą większe sukcesy zawodowe.
 
6 kroków do skutecznego wystąpienia publicznego

  1. Ustal cel swojego wystąpienia. Chcesz podsumować miniony kwartał, zaprezentować klientowi swoją ofertę czy przekonać go do zakupu twojego produktu.
  2. Wybierz odpowiednią formę wypowiedzi, dostosowaną do osób, które będą jej słuchać.
  3. Przygotuj sobie odpowiedzi na listę potencjalnych pytań, które mogą się pojawić. Dobrze jest też poznać 4 złote zasady radzenia sobie z trudnymi pytaniami.
  4. Zapanuj nad czasem przemówienia. Przećwicz je sobie wcześniej, zmierz jego czas, dodaj odpowiedni zapas czasu na nieprzewidziane okoliczności. Pozwoli to ograniczyć obawę, że nie wyrobisz się w wyznaczonym czasie, co przyczynia się do tego, że zaczynasz się stresować.
  5. Zadbaj o odpowiedni wygląd. Jak cię widzą, tak cię piszą, prawda? Nikt nie potraktuje cię poważnie, jeśli na seminarium pojawisz się w dresie. Ps. Wygląd to nie tylko odpowiedni strój.
  6. Zadbaj o kwestie techniczne. Odpowiednio wcześniej sprawdź rzutnik, mikrofon i komputer, który będzie ci potrzebny podczas twojej prezentacji. Lista sprzętów i sposób ich sprawdzenia jest długa. To osobna lekcja.

Wystąpienie publiczne to nie tylko umiejętność, ale też sztuka. Wymaga praktyki, przygotowania i ciągłego doskonalenia. Pamiętaj, że każdy wielki mówca zaczynał od bycia początkującym. Z czasem, dzięki doświadczeniu i nabytej wiedzy, możesz stać się ekspertem w tej dziedzinie.
 
Autor: Robert Jarek, prezenter telewizyjny, konferansjer, trener medialny, trener wystąpień publicznych, mówca, aktor
Jak sam podkreśla, specjalizuje się w mówieniu do ludzi. Znany zarówno za ekranów telewizyjnych, jak i eventowych, festiwalowych czy biznesowych scen. Prowadzi programy telewizyjne, wydarzenia. Prowadzi szkolenia ze skutecznych wystąpień publicznych, indywidualne oraz dla firm. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i psychologii w Collegium Humanum w Warszawie. Prowadzi finałową galę konkursu MP Power Awards®.
 
Cykl: Kreator Mówcy
W cyklu „Kreator mówcy” Robert Jarek dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z wystąpieniami publicznymi zarówno na żywo na scenie, jak i podczas nagrania i wydarzeń online. Znajdziemy tu praktyczne wskazówki, sprawdzone rozwiązania i autorskie patenty, które – jak podkreśla Robert Jarek – pomogą zawładnąć sceną i ekranem.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl