Robert Jarek: 6 kroków do skutecznego wystąpienia publicznego
Umiejętność przemawiania przed publicznością jest dziś kluczem do sukcesu w wielu sytuacjach, nie tylko podczas spotkań i wydarzeń, w przypadku których wydaje się być dla występującego tą podstawową. Jak dobrze przygotować się do takiego wystąpienia zdradza Robert Jarek. Prezenter telewizyjny, konferansjer, trener wystąpień publicznych w swoim cyklu „Kreator mówcy”.
W dzisiejszych czasach umiejętność przemawiania przed publicznością stała się kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Czy to podczas prezentacji w pracy, wywiadu czy nawet w mediach społecznościowych – każdy z nas prędzej czy później staje przed wyzwaniem, by przekazać swoje myśli w sposób jasny i przekonujący.
Wystąpienie publiczne to sztuka przemawiania do zebranej widowni. Chociaż może się wydawać, że dotyczy to tylko prezenterów telewizyjnych czy mówców konferencyjnych, każdy z nas ma okazję do wystąpień publicznych w różnych momentach życia.
Już w przedszkolu uczymy się podstaw wystąpień, biorąc udział w przedstawieniach czy śpiewając piosenki. W dorosłym życiu umiejętność ta staje się kluczem do sukcesu w relacjach biznesowych, rozmowach kwalifikacyjnych czy budowaniu marki osobistej w mediach społecznościowych.
Autoprezentacja na rozmowie o pracę czy przemówienie np. podczas prezentacji biznesowej sprawiają wielu osobom bardzo dużo problemów. Swobodne przedstawienie swoich przekonań skutecznie blokują stres, trema, zła mowa ciała i nieumiejętność sformułowania ciekawej wypowiedzi.
Warto nauczyć się panować nad tremą i wiedzieć, w jaki sposób dobrze się zaprezentować. Dzięki temu sprawisz wrażenie pewnego siebie profesjonalisty, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Osoby, które potrafią się wypowiadać i mają odpowiednią mowę ciała, odbierane są również jako bardziej inteligentne, przekonujące i odnoszą większe sukcesy zawodowe.
6 kroków do skutecznego wystąpienia publicznego
- Ustal cel swojego wystąpienia. Chcesz podsumować miniony kwartał, zaprezentować klientowi swoją ofertę czy przekonać go do zakupu twojego produktu.
- Wybierz odpowiednią formę wypowiedzi, dostosowaną do osób, które będą jej słuchać.
- Przygotuj sobie odpowiedzi na listę potencjalnych pytań, które mogą się pojawić. Dobrze jest też poznać 4 złote zasady radzenia sobie z trudnymi pytaniami.
- Zapanuj nad czasem przemówienia. Przećwicz je sobie wcześniej, zmierz jego czas, dodaj odpowiedni zapas czasu na nieprzewidziane okoliczności. Pozwoli to ograniczyć obawę, że nie wyrobisz się w wyznaczonym czasie, co przyczynia się do tego, że zaczynasz się stresować.
- Zadbaj o odpowiedni wygląd. Jak cię widzą, tak cię piszą, prawda? Nikt nie potraktuje cię poważnie, jeśli na seminarium pojawisz się w dresie. Ps. Wygląd to nie tylko odpowiedni strój.
- Zadbaj o kwestie techniczne. Odpowiednio wcześniej sprawdź rzutnik, mikrofon i komputer, który będzie ci potrzebny podczas twojej prezentacji. Lista sprzętów i sposób ich sprawdzenia jest długa. To osobna lekcja.
Wystąpienie publiczne to nie tylko umiejętność, ale też sztuka. Wymaga praktyki, przygotowania i ciągłego doskonalenia. Pamiętaj, że każdy wielki mówca zaczynał od bycia początkującym. Z czasem, dzięki doświadczeniu i nabytej wiedzy, możesz stać się ekspertem w tej dziedzinie.
Autor: Robert Jarek, prezenter telewizyjny, konferansjer, trener medialny, trener wystąpień publicznych, mówca, aktor
Jak sam podkreśla, specjalizuje się w mówieniu do ludzi. Znany zarówno za ekranów telewizyjnych, jak i eventowych, festiwalowych czy biznesowych scen. Prowadzi programy telewizyjne, wydarzenia. Prowadzi szkolenia ze skutecznych wystąpień publicznych, indywidualne oraz dla firm. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i psychologii w Collegium Humanum w Warszawie. Prowadzi finałową galę konkursu MP Power Awards®.
Cykl: Kreator Mówcy
W cyklu „Kreator mówcy” Robert Jarek dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z wystąpieniami publicznymi zarówno na żywo na scenie, jak i podczas nagrania i wydarzeń online. Znajdziemy tu praktyczne wskazówki, sprawdzone rozwiązania i autorskie patenty, które – jak podkreśla Robert Jarek – pomogą zawładnąć sceną i ekranem.