Organizacje hotelarskie bronią ministra Andrzeja Guta-Mostowego

Organizacje hotelarskie wspierają odpowiedzialnego za turystykę wiceministra rozwoju, pracy i technologii Andrzeja Guta-Mostowego. Wystosowały w tym celu list do premiera Mateusza Morawieckiego.
Przedstawiciele Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium oraz Harmony Polish Hotels wystosowali list do premiera Morawieckiego, w którym solidaryzują się w wiceministrem oraz deklarują wsparcie jednoznacznie sprzeciwiają się tworzeniu tendencyjnych ocen. Sygnatariusze listu zaznaczają, że wymierzona przeciwko ministrowi negatywna kampania, może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej.
Nieprzychylne ministrowi publikacje pojawiają się w mediach od jakiegoś czasu. Najpierw zarzucano mu niejasności co do posiadanych przez niego udziałów w firmach turystycznych (jest właścicielem i współwłaścicielem hotelu, restauracji i wyciągu narciarskiego w Zakopanem). Następnie przez media przetoczyła się dyskusja co do zaangażowania ministra w umożliwienie działania wyciągów narciarskich, które – jak zapowiadała wicepremier Jarosław Gowin – miały być na ferie zamknięte z powodu koronawirusa. Wówczas Gut-Mostowy wystosowała oświadczenie: „Nie ingerowałem w decyzje o otwarciu stoków narciarskich”, a poparcia w liście do premiera Morawieckiego udzieliła ministrowi Polska Rada Turystyki.
W miniony weekend szeroko komentowana była prowokacja dziennikarska przeprowadzona przez RMF FM, która pokazała, że zakopiański Hotel Sabała – którego współwłaścicielem jest minister Gut-Mostowy – omija prawo, przyjmując turystów na fikcyjne wyjazdy służbowe. Dziennikarze RMF FM mieli usłyszeć w recepcji hotelu, że z rodziną mogą przyjechać w ramach wyjazdu służbowego.
Andrzej Gut-Mostowy odniósł się do tych zarzutów w mediach społecznościowych: „By przeciąć wszelkie spekulacje i nieprawdziwe lub nieprecyzyjne informacje pojawiające się w domenie publicznej, pragnę jeszcze raz oświadczyć, że obejmując funkcję ministra byłem zobowiązany zredukować swoje zaangażowanie kapitałowe oraz zrezygnować z zarządzania jakimikolwiek spółkami. Dotyczy to również hotelu Sabała. Tym samym nie mam wpływu na bieżące funkcjonowanie hotelu, w szczególności zaś na zachowanie jego personelu. (…) Udzielanie nieprawdziwych informacji na temat zakresu ograniczeń przez personel jakiegokolwiek hotelu, w tym hotelu Sabała, uważam za niedopuszczalne i stanowczo potępiam. Dlatego też poprosiłem osoby zarządzające Hotelem o weryfikację doniesień medialnych i w razie potrzeby wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec odpowiedzialnych osób".
W liście prezesi Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium i Harmony Polish Hotels, podkreślają kompetencje ministra, jego doskonałą znajomość hotelarstwa oraz problemów turystyki, merytoryczną i otwartą współpracę z branżą. Zaznaczają też, że „biznesowe pochodzenie” ministra, jest jego atutem, a jako „wieloletni praktyk wniósł zupełnie nową jakość w postrzeganiu wyzwań, szans i wartości, jakie wnosi prawie 2700 krajowych hoteli do całej struktury gospodarczej”. Dlatego hotelarskie organizacje branżowe deklarują „wspólne i solidarne, pełne poparcie dla ministra Andrzeja Guta-Mostowego”.
Poniżej prezentujemy pełną treść listu:
Szanowny Panie Premierze,
W imieniu wiodących organizacji samorządu hotelarskiego: Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Harmony Polish Hotels - Polskie Hotele Niezależne i Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium wspólnie i solidarnie wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego w związku z kampanią, jaka jest od wielu dni intensywnie prowadzona i wymierzona przeciwko niemu i może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej.
Od pierwszych tygodni po odebraniu nominacji na sekretarza stanu w MRPiT, Pan Andrzej Gut Mostowy nawiązał szybki, roboczy kontakt z przedstawicielami naszych organizacji, chcąc jak najszybciej poznać ich stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących hotelarstwa. Jako wieloletni praktyk wniósł zupełnie nową jakość w postrzeganiu wyzwań, szans i wartości, jakie wnosi prawie 2700 krajowych hoteli do całej struktury gospodarczej.
Szybko znaleźliśmy zrozumienie w wielu ważnych kwestiach takich jak np. konieczność wprowadzenia rejestracji obiektów zakwaterowania, likwidacja tzw. podatku minimalnego w branży hotelowej, zmiana przepisów dotyczących kategoryzacji obiektów i in. Bezpośrednia, merytoryczna współpraca w tych sprawach między naszymi organizacjami i Panem Ministrem Gut-Mostowym została przerwana z chwilą ogłoszenia stanu epidemicznego w marcu br. Dramatyczne zmiany zachodzące na rynku hotelarskim i zapaść w naszej branży spowodowały całkowitą koncentrację uwagi na sprawach priorytetowych tj. pomocy dla obiektów hotelarskich w okresie pandemii.
Jego doskonała znajomość hotelarstwa wynika z osobistych doświadczeń, które wyniósł z okresu zarządzania własnym hotelem. Jest człowiekiem wywodzącym się z branży, co już samo w sobie jest ewenementem, nie mającym precedensu na stanowisku wiceministra odpowiedzialnego za sprawy turystyki. Dlatego wielokrotne spotkania, rozmowy i webinaria z hotelarzami przekonują nas, że rozmawiamy tym samym językiem, a każde spotkanie dowodzi, że Pan Andrzej Gut-Mostowy zna od kuchni hotelarstwo i jest doskonale zorientowany w problematyce naszej branży.
W związku z prowadzonymi działaniami dyskredytującymi Pana Ministra A. Gut-Mostowego sygnatariusze niniejszego listu w pełni solidaryzują się z działaniami sekretarza stanu w MRPiT, odpowiedzialnego za sprawy turystyki oraz wyraźnie i jednoznacznie sprzeciwiają się tworzeniu tendencyjnych ocen.
Z poważaniem,
Ireneusz Węgłowski, Prezes IGHP
Elżbieta Lendo, Prezes HPH
Jacek Legendziewicz, Wiceprezes MIH Gremium