Spodek w Katowicach ma już 49 lat

Katowicki Spodek po raz pierwszy przyjął gości 9 maja 1971 roku. Jest jedną z architektonicznych ikon miasta, obiektem rozpoznawalnym na świecie ze względu na bogatą historię imprez rozrywkowych, sportowych, wystawienniczych i kongresowych.

49 lat temu otwarte zostały bramy wejściowe katowickiego Spodka. Przed publicznością liczącą ponad 12 tys. osób wystąpił zespół „Śląsk” oraz Anna German i Ewa Decówna. Od tego czasu Spodek jest areną licznych wydarzeń, występów, imprez, rozgrywek sportowych, wystaw, targów i konferencji. Razem z tzw. satelitami (basen, sala gimnastyczna) pełni również funkcje rekreacyjne dla mieszkańców regionu.

W Spodku swoje pierwsze koncerty w Polsce zagrali tacy artyści i zespoły jak: Alice in Chains, Genesis, Jean-Michel Jarre, Metallica, Mike Oldfield, The Cure. W katowickiej hali występowali także: Brian Adams, Black Sabbath, Joe Cocker, Eric Clapton, Chris Rea, Depeche Mode, Deep Purple, Elton John, Korn, Iron Maiden, Robert Plant i Jimmy Page, Cliff Richard, Sting, Saxon, The Kelly Family, Tina Turner, Rammstein, Robbie Williams oraz Slipknot.

Spodek to również arena sportowych emocji i gospodarz wielkich wydarzeń rangi mistrzostw świata m.in. w piłce siatkowej mężczyzn, hokeju na lodzie, piłce ręcznej kobiet, kulturystyce, podnoszeniu ciężarów, akrobatyce sportowej, a także mistrzostw Europy: w zapasach, lekkoatletyce, piłce ręcznej mężczyzn oraz koszykówce kobiet. Od 2013 r. odbywają się w nim światowe finały turnieju Intel Extreme Masters (IEM).

Katowicka hala gości także wiele imprez o charakterze targowym, wystawienniczym, konferencyjnym i kongresowym. Spodek od 2015 roku połączony jest z Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Obiekty uhonorowane zostały tytułem podkreślającym największą multifunkcyjność w Polsce – MP Power Multi Venue 2018 w konkursie Meeting Planner Power Awards.

Od 2 maja 2016 roku Spodkiem zarządza firma PTWP Event Center. Przez cztery lata (uwzględniając dane zebrane do końca lutego br.) obiekt odwiedziło ponad 2 mln uczestników biorących udział w blisko tysiącu różnych wydarzeń.

W obecnej na rynku od blisko 50 lat Hali Spodka realizowane są działania zmierzające do zwiększenia atrakcyjności oraz poprawy komfortu korzystania z legendarnego obiektu. W 2019 roku nowy wygląd, choć inspirowany okresem, w którym powstawał Spodek, czyli przełomem lat 1960/1970, zyskały m.in. kioski gastronomiczne na antresoli Spodka. Finalizowany jest również remont toalet, finansowany przez Urząd Miasta Katowice, prowadzony zgodnie z projektem pracowni Wojciecha Gwizdaka 2G Studio, laureata konkursu zrealizowanego przez PTWP Event Center we współpracy z SARP Oddział Katowice.

Ciekawostki z historii Spodka

Projekt
Architektów, którzy zaprojektowali Spodek, wybrano w 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski.
Budowa trwała od roku 1964 do 1971.

Latający talerz
Spodek wygląda jak latający talerz nie tylko w efekcie wizjonerskiego projektu graficznego, ale głównie matematycznych i architektonicznych przeliczeń. Jego konstrukcja jest okrągła i w kształcie ściętego stożka dlatego, że architekci wyliczyli, iż tylko taka forma może wytrzymać wstrząsy górnicze. Dodatkowym zabezpieczeniem jest bardzo mała powierzchnia, którą Spodek, mimo ogromnej kubatury (341 tys. m sześciennych i 29 470 mkw. powierzchni użytkowej), styka się z ziemią.

30 tysięcy łusek
Na elewacji Spodka jest około 30 tysięcy łusek. Wymieniono je w 2011 r. w trakcie remontu elewacji. Obecnie są aluminiowe, oryginalne były azbestowo-cementowe; gdy je ściągano, z elewacji usunięto około 100 ton azbestu.

Spodek i dwa stożki?
Spodek miał być znacznie większym kompleksem – dziś składa się z hali sportowej, lodowiska, sali gimnastycznej i hotelu. Na etapie projektowym planowano również budowę sali gimnastycznej i lodowiska oraz dwóch pływalni, które miały przyjąć kształt dwóch uciętych stożków i stanowić przeciwwagę dla bryły lodowiska.

Tupot 4 tys. żołnierzy
Jeszcze w trakcie robót budowlanych, budowa obiektu stanęła pod znakiem zapytania. Architekci z Gliwic i Warszawy mieli obawę, że konstrukcja Spodka, gdy znikną podpory, może się zawalić kiedy na widowni zasiądą ludzie. Zdecydowano wówczas o przeprowadzeniu próby. Przed końcem prac wpuszczono do środka ponad 4 tys. żołnierzy, którzy równocześnie zaczęli tupać i podskakiwać, w ten sposób testując halę. Okazało się, że wibracje mieszczą się w normie, a konstrukcja jest wytrzymała.

Spotkanie z dyktatorem, Wielka Wystawa Samochodów
7 czerwca 1972 roku w Spodku wystąpił Fidel Castro. Na spotkanie z dyktatorem przywieziono 10 tys. „dobrowolnych” widzów. Później odbyła się Wielka Wystawa Samochodów, w trakcie której po raz pierwszy prezentowany był fiat 126p. W ciągu siedmiu dni malucha zobaczyło 250 tys. osób.

Największy ekran kinowy
W Spodku działało kiedyś kino, a ekran w hali należał do największych w Polsce, miał wymiary 22 na 14 metrów. W 1973 roku aż 104 tys. widzów obejrzało w hali „W pustyni i w puszczy”, a ponad 60 tys. „Ojca Chrzestnego”.

Rekordowa frekwencja
W Spodku został pobity rekord frekwencji na widowni w rozgrywkach Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn. W 2001 roku, gdy w katowickiej hali rozgrywano eliminacje i finał LŚ, na trybunach zasiadło prawie 50 tys. kibiców.

Lokalizacja
Pierwotnie hala Spodka miała się znajdować w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, w którym ostatecznie wybudowano Stadion Śląski. Przedstawiony przez architektów Spodka – Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego – śmiały projekt, bardzo awangardowy w epoce socrealizmu, wydał się Jerzemu Ziętkowi, ówczesnemu wojewodzie katowickiemu tak atrakcyjny, że zdecydowano o zmianie lokalizacji.

Fakty i liczby

  • 338 732 m³ – kubatura całego obiektu
  • 29 473 m² – powierzchnia użytkowa
  • 35 sektorów, w tym sektor VIP
  • 7 776 – liczba stałych miejsc siedzących
  • 11 036 – łączna liczba miejsc siedzących
  • 11 tys. osób mieszczą trybuny hali widowiskowej Spodek
  • 126 m – rozpiętość przykrycia hali
  • 0,5 km – długość spaceru po koronie hali
  • 26 m – średnica kopuły
  • 32 m – wysokość od płyty do wierzchołka
  • 7 ha – Hala Spodka wraz z uzupełniającymi obiektami użytkowymi tworzą wielofunkcyjny kompleks na obszarze blisko 7 ha.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl