Balet romantyczny „Giselle ou Les Wilis” podczas XXIII Forum Humanum Mazurkas

fot. K. Cegłowska
Na zdjęciu: fot. K. Cegłowska

Na scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel zagościł spektakl baletowy „Giselle” w obsadzie artystów Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” Imperial Lviv Ballet. Gościnnie w roli Księcia Alberta wystąpił solista Canada’s Royal Winnipeg Ballet, Tristan Dobrowney. W wieczorze udział wzięło ponad 700 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki.

W tematykę wieczoru wprowadzili publiczność prezesa MCC Mazurkas Andrzej Bartkowski z byłą primabaleriną Teatru Wielkiego, a dziś prezes Fundacji Sztuki Tańca Bożeną Kociołkowską. Rozmowa nawiązywała do niedawnego wielkiego wydarzenia, jakim było uroczyste odsłonięcie pomnika/rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu”, które odbyło się 5 października br. w Teatrze Wielkim. Pomysłodawczynią i inicjatorką powstania rzeźby była właśnie Bożena Kociołkowska, przez 26 lat związana z Teatrem Wielkim, która swoją ideą zaraziła prezesów Grupy Mazurkas, Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza – mecenasów sztuki, którzy zostali fundatorami rzeźby „Tancerka” przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w hołdzie całemu pokoleniu polskich tancerzy, choreografów i pedagogów baletu.
Po dyskusji na scenie przyszedł czas na jeden z najbardziej romantycznych baletów w skali światowej „Giselle ou Les Wilis” – choreograficzny i dramaturgiczny majstersztyk, który od 1841 roku stanowi żelazną pozycję w repertuarze najbardziej liczących się zespołów baletowych. Dwa akty sztuki odnosiły się do dwóch różnych światów- rzeczywistego i fantastycznego. Choreografia obu aktów – zróżnicowana i niezwykle barwna obfitowała w elementy popisowe z całą wirtuozerią skoków, piruetów i podnoszeń. Pierwszy akt Giselle wymagał od tytułowej postaci także doskonałych umiejętności aktorskich. Nastrojowa muzyka, bajkowa sceneria i przede wszystkim piękny i pełen kunsztu oraz ekspresji taniec solistów baletowych, porwał serca zebranej publiczności. Jak najbardziej zasłużone oklaski rozbrzmiewały na sali długo po ostatnich taktach muzyki.


Od czterech lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Tym razem. wernisaż był okazją do bliższego poznania prac malarskich Anny Lenkiewicz, zaprezentowanych w ramach wystawy indywidualnej „Dwie kapusty i śledź”. Artystka, obecna na XXIII FHM, chętnie dzieliła się swoimi inspiracjami i przemyśleniami o sztuce. Kuratorem wystawy była Janina Tuora. Partnerami tej edycji byli Paweł Kanclerz – burmistrz Ożarowa Mazowieckiego, Jan Żychliński – starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Geotermia Mazowiecka SA. Patronami medialnymi z kolei: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.
XIII Forum Humanum Mazurkas odbyło się 23 października.
Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl