„Niebo o północy” – koncert noworoczny: Jimek, NOSPR i Netflix
Radzimir Dębski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach zagrają muzykę z filmu Netflix „Niebo o północy”, skomponowaną przez nagrodzonego Oscarem Alexandre’a Desplata. Premiera audiowizualnego widowiska odbędzie się 3 stycznia o godzinie 18:00 na kanale YouTube Netflix Polska, a sama kompozycja zostanie wysłana w kosmos.
Najnowszy film George’a Clooneya „Niebo o północy” to postapokaliptyczna opowieść o samotnym naukowcu, który za wszelką cenę stara się powstrzymać ekipę astronautów przed powrotem na Ziemię, gdzie doszło do tajemniczej katastrofy. To opowieść o samotności, ludzkiej potrzebie kontaktu i nadziei. W budowaniu tej atmosfery ogromną rolę odgrywa ścieżka dźwiękowa filmu, skomponowana przez dwukrotnego zdobywcę Oscara Alexandre’a Desplata („Kształt Wody”, „Grand Budapest Hotel”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”).
Dopełnieniem warstwy muzycznej koncernu zagranego w NOSPR jest multimedialna scenografia, która pozwoli widzom przenieść się w świat filmu.
Zaraz po premierze - we współpracy z Centrum Nauki Kopernik - zapis dźwiękowy koncertu zostanie wysłany w kosmos. Sygnał będzie precyzyjnie skierowany w stronę jednej z egzoplanet, na której panują warunki zbliżone do tych na Ziemi. „
Jimek i NOSPR po raz pierwszy zagrają wspólnie muzykę filmową. - Hollywoodzka muzyka
filmowa to coś, co zawsze we mnie grawitowało - mówi o projekcie Radzimir Dębski (Jimek). - Praca z orkiestrą NOSPR i samo przebywanie w tych murach to metafizyczne przeżycie. Nie mogę uwierzyć, że udało mi się w tym roku w ogóle stanąć przed orkiestrą. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak się za muzyką na żywo stęskniłem, jak mi jej brakowało.
- Projekty z Jimkiem są dla nas za każdym razem pewnym wyzwaniem. NOSPR znany jest już jednak z tego, że przekracza granice i eksperymentuje z muzyką - opisuje współpracę Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR. - A tym razem zdobyliśmy się na to, żeby wysłać ją w kosmos - dodaje Jimek.
Film „Niebo o północy” jest dostępny na Netfliksie.