Arche Koszary Góra Kalwaria: tradycja w nowoczesnych wnętrzach
Hotel Arche Koszary Góra Kalwaria to obiekt z bogatą historią, najpierw był tutaj klasztor, a potem stacjonowało wojsko. Tradycja ta zachowana została w elementach wystroju wnętrz. To miejsce na organizację konferencji, szkolenia lub spotkania biznesowego, których program mogą urozmaicić niebanalne atrakcje.
CHCĘ ZATRZYMAĆ CZAS I JEDNOCZEŚNIE POKAZAĆ JEGO UPŁYW
Koszary w Górze Kalwarii były przez wiele lat opuszczone. Przejeżdżając tamtędy z Wilanowa do Siedlec, często zastanawiałem się, czy coś tam powstanie. Gdy starosta namówił nas na złożenie oferty i wydzierżawiliśmy obiekt, zachowaliśmy w nim wiele eksponatów, pozostałości po wojsku oraz elementów wystroju przypominających o jego historii. Nie lubię kopiowania, przykrywania tego, co stare i odtwarzania na nowo. Wolę, gdy zostawiamy to, co zrobił czas, i wprowadzamy nowe akcenty, co w rezultacie tworzy unikalne połączenie. Interesuje mnie zatrzymanie czasu i jednocześnie jego upływ, który chciałbym pokazać. Gdy wchodzę w dane miejsce, czuję określone emocje i od razu wiem, czy chcę tam być, czy raczej mnie to nie interesuje. Ten duch miejsca i potrzeba, żebym tam się znaleźć, to jest to, co daje nam energię. Mamy także hasło – „łączymy sprzeczności” i to nam daje olbrzymie pole do działania i tworzenia nowych wartości przez zderzenie zastanej sytuacji i utworzenie nowej. Myślę, że to się udało także w przypadku Koszar – mówi prezes zarządu Grupy Arche Władysław Grochowski.
OD ZAKONNIKÓW DO ŻOŁNIERZY
Historia Koszar liczy kilkaset lat. Ponad 200 lat temu działały tutaj klasztory – pijarów, bernardynów i dominikanów. Potem stopniowo zajmowało je wojsko, po upadku powstania styczniowego w 1863 roku stacjonował tutaj pułk piechoty, dla którego pod koniec XIX wieku wzniesiono nowe budynki. Były to zbudowane z czerwonej cegły koszarowce, składające się z dużych wieloosobowych sal.
Wojsko Polskie zajęło obiekt po I wojnie światowej. Swoją siedzibę miał tutaj dywizjon artylerii konnej i pułk artylerii najcięższej, funkcjonował ośrodek szkolenia koni. Po II wojnie światowej w koszarach stacjonowały jednostki podlegające resortowi bezpieczeństwa publicznego, a potem spraw wewnętrznych, między innymi pułk ochrony rządu oraz kompania karna.
Żołnierze wyprowadzili się z kompleksu w roku 2001, a pozostawiony majątek przeszedł pod zarząd gminy oraz powiatu, który wziął na siebie XIX-wieczne obiekty koszarowe. Wielokrotnie ogłaszano przetargi, w rezultacie na 30-letnią dzierżawę zdecydowała się Grupa Arche, która w roku 2018 otworzyła tutaj hotel.
Powstał obiekt, który stojąc na skrzyżowaniu kulturalnych i historycznych szlaków, umożliwia gościom odkrywanie uroków tego miejsca, ale także znalezienie spokoju i wyciszenia, przy jednoczesnej bliskości dużego miasta. Może być dobrym wyborem na krótką odskocznię od codzienności.
MILITARNY KLIMAT I NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE
Ponieważ Koszary to obiekt zabytkowy, jego odrestaurowanie musiało przebiegać zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Projektując hotel, inwestor skupił się na połączeniu historii z teraźniejszością i umożliwieniu poczucia ducha dawnych czasów w nowoczesnych i funkcjonalnych wnętrzach. Aby oddać militarny klimat, ściany korytarzy pokryto fototapetami wykonanymi ze starych fotografii związanych z koszarami i obecnością wojska w Górze Kalwarii. W pokojach pozostawiono surowe elementy wystroju, takie jak nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian, które przypominają o przeszłości tego obiektu.
Hotel oferuje 81 jedno-, dwu- i trzyosobowych pokojów, urządzonych i wyposażonych w loftowym stylu, w tym pokój przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, oraz 4 apartamenty. W sumie zapewnia 166 miejsc noclegowych. Specjalne oferty pobytowe skierowane są do osób aktywnych, na przykład rowerzystów.
W obiekcie funkcjonuje restauracja Kantyna, serwująca dania nawiązujące do kuchni koszarowej, które mogą zaskoczyć ciekawymi połączeniami składników i smaków. Klienci znajdą tutaj zielone menu dla wegetarian i wegan oraz czerwone menu dla miłośników potraw mięsnych.
NIEBANALNE EVENTY I SURVIVAL W OPUSZCZONYM HOTELU
Arche Koszary to także przestrzeń eventowa. Działają tutaj trzy sale konferencyjne – Sala Kapralska, Sala Generalska i Sala Kapitańska, które można ze sobą łączyć, uzyskując różne konfiguracje. Mogą pomieścić od 5 do 150 osób w układzie teatralnym, a największa z nich na 136 mkw. pomieści do 140 osób. Sale są klimatyzowane i wyposażone w niezbędny sprzęt audiowizualny, taki jak projektory, ekrany i systemy dźwiękowe. Można tutaj zorganizować szkolenie, konferencję i spotkanie firmowe. W celu organizacji spotkania można wykorzystać także restaurację Kantyna.
Dla osób, które potrzebują miejsca na spokojną pracę, przygotowano specjalne pokoje wyposażone w niezbędny sprzęt i zapewniające ciszę.
Obiekt sprawdzi się także jako miejsce do zorganizowania oryginalnej firmowej imprezy integracyjnej, wzbogaconej o ciekawe wydarzenia. W celu urozmaicenia programu można skorzystać z gotowych pakietów atrakcji oraz z indywidualnie dobranych scenariuszy, obejmujących aktywności team-buildingowe. Elementem spotkania może być pokaz iluzji, stand-up lub degustacja win.
Nocleg w specjalnym „pokoju zagadek” to atrakcja dla miłośników militariów. Wyposażony został w piętrowe łóżka oraz wojskowe rekwizyty, takie jak hełmy, koce, siatki maskujące, zasłony moro, szczotki do czyszczenia obuwia, stare telefony czy dawne sudoku. Każdy z przedmiotów kryje zagadkę, której rozwiązanie przybliża do wykrycia tajemnicy pokoju. Jej rozszyfrowania może trwać cały dzień, a nawet noc. Z pokoju może korzystać kilka osób, można go także wynająć na dwie godziny jako atrakcję eventową.
Ciekawym elementem eventu biznesowego może być udział w programie „Opuszczony Hotel”, którego uczestnicy zabierani są na teren zamkniętego ośrodka wypoczynkowego (15 minut jazdy od hotelu). W jego surowych wnętrzach rozgrywana jest walka pomiędzy drużynami, w której wykorzystywany jest laser i paintball, a której elementami są ćwiczenia na poligonie oraz szkolenia z opatrywania ran. Udział w takim programie zapewnia adrenalinę, świetną zabawę i niezapomniane wspomnienia.
ARCHE KOSZARY GÓRA KALWARIA W PIGUŁCE
Standard: hotel trzygwiazdkowy
Konferencje: do 110 osób
Liczba pokojów: 81
Liczba miejsc noclegowych: 130
Liczba sal konferencyjnych: 3
Największa sala: 136 mkw., 140 osób (układ teatralny)
Dodatkowe usługi/atrakcje: Pokój Zagadek
Lokalizacja, dojazd: Hotel mieści się w Górze Kalwarii, w odległości 25 kilometrów od Warszawy. Miasto o ciekawej historii zajmuje lewy brzeg Wisły i zbudowane zostało na skarpie
Idealne na: małe konferencje, podróże biznesowe i spotkania integracyjne
Wyróżniki:
- Budynek jest zabytkiem z 1863 roku
- Obiekt w industrialnym stylu
- Obiekt łączy historię z nowoczesnością
- Wybierając ten obiekt, pomagasz – 10 procent zysku jest przekazywane na Fundację Leny Grochowskiej, która wspiera osoby z niepełnosprawnością.
W cyklu „Arche początek, czyli od pomysłu do realizacji”, przedstawiamy kolekcję hoteli i obiektów Arche oraz inne projekty prowadzone przez Grupę Arche.
ARTYKUŁ PARTNERA