Baltic Park Molo według projektu Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Centrum konferencyjne na 1400 miejsc
Największe centrum konferencyjne nad Bałtykiem ma powstać w Świnoujściu w ramach inwestycji Zdrojowej Invest – Baltic Park Molo. Największa z sal centrum, z dostępem do światła dziennego, pomieści 1000 osób.
Sztandarowa inwestycja kołobrzeskiego holdingu Zdrojowa Invest będzie realizowana według projektu warszawskiego biura Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
W styczniu Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) wspólnie z inwestorem rozpisało konkurs architektoniczny, w którym chęć udziału zgłosiło prawie 80 biur z Polski i zagranicy.
Wśród trzech nagrodzonych przez jury projektów, z udziałem przedstawiciela miasta Świnoujście, znalazła sie koncepcja zaproponowana przez warszawską pracownię Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Ostatecznie to ich projekt będzie realizowany w Świnoujściu.
Baltic Park Molo będą tworzyć hotele, spa & wellness, centrum konferencyjne, handlowo-rozrywkowe z pasażami i nową promenadą, centrum sztuki, aqua park oraz własne molo. Kompleks powstanie przy plaży i głównej nadmorskiej promenadzie.
Na przełomie lipca i sierpnia tego roku rozpocznie sie komercjalizacja, a na koniec tego / początek przyszłego roku harmonogram przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych I etapu. W pierwszej kolejności realizowany będzie hotel 4-gwiazdkowy – 400 apartamentów condo na sprzedaż i wynajem – wraz z pasażem, w którym znajdzie się centrum konferencyjne oraz strefa spa & wellness i aqua park. Sale konferencyjne zajmą 1200 m kw., największą z nich będzie można podzielić na sześć mniejszych. W jednym czasie w centrum może konferować ok. 1400 uczestników spotkania.
Równocześnie wzdłuż tego pasażu, na koszt inwestora, powstanie publiczna ok. 150-metrowa promenada prowadząca na plażę.
Następnie zbudowany zostanie hotel 5-gwiazdkowy z około 200 pokojami i apartamentami. W kolejnych etapach powstaną dwa budynki apartamentowo-usługowe przy promenadzie, a zwieńczeniem inwestycji ma być pierwsze w Świnoujściu molo, którego realizacja planowana jest wspólnie z miastem.
Szacowany koszt to inwestycji to ok. 200-250 mln zł, planowany termin zakończenia to rok 2018.
– Całość opracowania opiera sie na strukturze, która zarówno ze względu na swoje położenie, jak i na układ przestrzenny będzie stanowić strefę łącząca nadmorską plażę z miastem. Wedle tej idei, krajobraz, niczym spiętrzona fala przypływu, drąży naturalne szlaki komunikacji i główne przestrzenie publiczne kompleksu. W ten sam sposób „rzeźbione” są również bryły dominant oraz najważniejsze wnętrza budynków. Założenie połączone jest deptakiem usługowo-rozrywkowym, płynnie przechodzącym poprzez kolejne atrakcje, restauracje, place i fontanny, w nadmorskie molo. Delikatnie pływające kształty to idea projektu – opisuje Piotr Płaskowicki, właściciel biura Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
– Propozycja zaproponowana przez arch. Piotra Płaskowickiego i jego zespół wyróżnia się przede wszystkim nadmorską świeżością ze stonowaną kolorystyką i elementami z drewna. To również ciekawe rozwiązanie połączenia promenady z placami i fontannami oraz zapewnienie jak najlepszego widoku na morze z każdego apartamentu. Bardzo dziękujemy, w szczególności naszym dotychczasowym klientom, a zarazem partnerom biznesowym, za pomoc w wyborze ostatecznej koncepcji. Warto dodać, że zaplanowaliśmy też wiele rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku, wliczając w to certyfikację ekologiczną budynków. Mam nadzieje, ze wspólnie stworzymy projekt unikalny w skali kraju – wybór skomentował Jan Wróblewski, członek zarządu holdingu Zdrojowa Invest.