XIV Europejski Kongres Gospodarczy: powrót do formy sprzed pandemii

15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnych i 6 tys. śledzących dyskusje online, ponad 550 przedstawicieli mediów, 150 sesji z udziałem 1000 panelistów – statystyki tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress) wróciły do tych odnotowywanych przed pandemią. Kierunek debatom w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nadały wojna w Ukrainie i jej gospodarcze, polityczne i społeczne konsekwencje dla Europy i świata.

O wyjątkowości 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego zdecydowały długo oczekiwany powrót do spotkań w tradycyjnej formule oraz idące w ślad za tym frekwencja uczestników i ranga gości, którzy przyjęli zaproszenie do grona kongresowych panelistów. Organizator Kongresu, Grupa PTWP, gościł w Katowicach przedstawicieli Komisji Europejskiej, rządów Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Litwy, mocną reprezentację ministrów i wiceministrów polskiego rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele oraz samorządowców, biznesmenów, naukowców i ekspertów.
– Przez trzy dni kongresowych spotkań uczestnicy zgodnie podkreślali ogromną potrzebę i wagę dyskusji na żywo, której nie da się zastąpić rozmowami przez telefon czy online. To, co dało się zauważyć, to dobra energia towarzysząca pierwszemu Kongresowi po osłabieniu i oswojeniu pandemii, ale też zorientowanie na działanie, tak charakterystyczne dla biznesu i przedsiębiorczości. Europejski Kongres Gospodarczy od lat daje przestrzeń do wypracowywania konkretnych rozwiązań i projektów, dbamy o to, żeby nasi goście wyjeżdżali stąd z poczuciem sprawczości i zaangażowania w najbardziej aktualne tematy i problemy, z jakimi mierzy się świat – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator i inicjator Kongresu.

Agenda tegorocznego Kongresu na dwa miesiące przed startem wydarzenia została ułożona na nowo w związku z całkowicie zmieniającą optykę agresją Rosji na Ukrainę. Wojna za wschodnią granicą i wynikające z niej konsekwencje były szeroko obecne w kongresowych panelach.
 – Wszyscy rozumiemy konieczność reagowania na to, co dzieje się w Ukrainie, nie tylko ze względu na chęć niesienia Ukraińcom wsparcia i pomocy. W każdej dziedzinie naszego życia, w każdej branży, w każdym przedsiębiorstwie daje się zauważyć jakaś zmiana wynikająca z sytuacji geopolitycznej, czy to będą kwestie bezpieczeństwa energetycznego, czy zerwanych łańcuchów dostaw, czy wreszcie radzenia sobie samorządów z napływem uchodźców – potrzebujemy o tym rozmawiać i szukać recept, jak to wszystko poukładać na nowo – podkreśla Wojciech Kuśpik.

W wystąpieniu inaugurującym Kongres premier Mateusz Morawiecki wskazał na konieczność budowy nowego porządku geopolitycznego. Przedstawił również plan mający na celu wzmocnienie złotówki, redukcję inflacji oraz obniżenie podatków w Polsce, a także wsparcie kredytobiorców. O tym, że tytuł otwierającej Kongres debaty „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy” jeszcze niedawno wydawałby się nie do wyobrażenia, mówił moderujący spotkanie Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Oprócz wojny w Ukrainie i jej wpływie na gospodarkę dyskutowano o ESG, nowych technologiach, nauce. Osobny panel poświęcono Światowemu Forum Miejskiemu (WUF11) w Katowicach, zaplanowanemu na 26-30 czerwca 2022 r. – Będziemy pionierem. Chcemy pokazać, jak można organizować światowej klasy wydarzenie, tak by każdy mógł w nim uczestniczyć. Chcemy dzielić się doświadczeniami, jak kreować przestrzeń miejską, jak tworzyć usługi dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Chcemy, by ta wymiana doświadczeń miała przeniesienie na inne fora i na to, jak kreujemy rzeczywistość w miastach – podkreślała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Trzeciego dnia Kongresu w ramach sesji „Nauka. Biznes. Transformacja” paneliści odnieśli się m.in. do zdobytego przez Katowice tytułu Europejskiej Stolicy Nauki 2024. – Chcieliśmy wybrać taki region, który ponosi teraz ogromny wysiłek transformacji i jak widać, prowadzi ją do szczęśliwego finału. Naszym celem był uhonorowanie innowacyjności oraz świeżego podejścia środowiska naukowego z tego regionu. To, że tytuł trafił po raz pierwszy do miasta w Europie Centralnej, jest istotne dla całego naszego kontynentu. Wierzymy, że będzie to stymulować naukowców z całego regionu – wyjaśniał Michael Matlosz, prezes EuroScience w latach 2018-2022.

Podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego wyłoniono laureatów plebiscytów „Inwestor bez Granic”, „Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych” oraz „Top Inwestycje Komunalne”. Odbył się siódmy finał konkursu Start-up Challenge. Wręczone zostały Wektory Serca przyznawane przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej dla przedsiębiorców udzielających pomocy Ukrainie. Honorową nagrodę otrzymał ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczica.

W ramach Kongresu odbyło się także Europejskie Forum Młodych Liderów – trzydniowy cykl debat i spotkań młodych uczestników z przedstawicielami biznesu i liderami opinii obecnymi na Kongresie, wystąpień ekspertów i warsztatów.

Dodatkowym wydarzeniem była wystawa prac twórców z Akademii Sztuk Pięknych z Katowic, połączona z licytacją dzieł, które wylicytowano za ponad 90 tys. zł. Celem charytatywnej aukcji była zbiórka funduszy na materialne wsparcie 20. ukraińskich studentek szkół artystycznych, które są pod opieką ASP.

– Trudno przewidywać, jak będzie wyglądał przyszłoroczny Kongres, zmiany, których świadkami jesteśmy, są szybkie i zaskakujące, bardzo trudno dzisiaj cokolwiek prognozować. Na pewno wspieranie Ukrainy musi być dla nas wszystkich projektem długoterminowym, przewidzianym nie na miesiące, ale na lata. Można więc przypuszczać, że będzie to ponownie jeden z głównych nurtów przyszłorocznego spotkania w Katowicach – podsumowuje Wojciech Kuśpik.

Zobacz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach w Wyszukiwarce Obiektów Konferencje.pl >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl