Nagrody ZAiKS-u rozdane

Uroczystość wręczenia Nagród ZAiKS-u odbyła się 22 kwietnia w Warszawie, w Domu pod Królami, siedzibie głównej ZAiKS-u, na dzień przed obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Barbara Schabowska, Barbara Hoff, Paweł Sztompke i Krystyna Kwiatkowska.
 
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jako największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, wręczyło nagrody dla najbardziej zasłużonych. Oprócz Nagród ZAiKS-u, wręczono również Nagrody 100-lecia ZAiKS-u, a także przyznano Członkostwa Honorowe. Laureatów i gości przywitał prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Miłosz Bembinow, a uroczystość poprowadził Ferid Lakhdar – wiceprezes ZAiKS-u. – Już od dawna utrzymujemy stabilną pozycję w pierwszej światowej 20-tce organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jesteśmy niekwestionowanym liderem regionu w zakresie skali rozliczania wynagrodzeń autorskich. Od 105 lat pracujemy w harmonii i synergii pomiędzy racją biznesu, a ideałami i wyobraźnią twórców – powiedział prezes ZAiKS-u Miłosz Bembinow, rozpoczynając wieczór.

Tego wieczoru jako pierwsze wręczone zostały Nagrody ZAiKS-u przyznawane za wyjątkowy wkład w rozwój i pogłębianie polskiej kultury oraz zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jak powiedział prezes Miłosz Bembinow: – To nagrody szczególne, bo przyznawane przez twórców dla twórców. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

  • Barbara Schabowska (Nagroda ZAiKS-u za popularyzację polskiej muzyki współczesnej)
  • Polskie Stowarzyszenie Wydawców Muzycznych (Nagroda ZAiKS-u)
  • Paweł Sztompke oraz Arkadiusz Kałucki (Nagrody ZAiKS-u za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej)
  • Roberta Bondar (Nagroda ZAiKS-u za osiągnięcia w dziedzinie choreografii)
  • Krystyna Kwiatkowska, Kristoffer Rus oraz Jarosław Kilian (Nagrody ZAiKS-u za twórczość dla dzieci)
  • Aleksander Szarłat (Nagroda ZAiKS-u im. Karola Małcużyńskiego Zza Varsaviana)
  • Agata Tecl-Szubert (Nagroda ZAiKS-u im. Krzysztofa Teodora Toeplitza w dziedzinie piśmiennictwa filmowego)
  • Barbara Hoff (Nagroda ZAiKS-u w dziedzinie sztuk wizualnych)
  • Dorota Dobrew oraz Małgorzata Semil-Jakubowicz (Nagrody ZAiKS-u za przekład na język polski)
  • Charles Kraszewski, Renata Schmigdall (Nagrody ZAiKS-u za przekład na język obcy)

Wszyscy laureaci Nagród ZAiKS-u otrzymali szklane statuetki zaprojektowane przez Marzenę Krzemińską, dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Nagrody 100-lecia ZAiKS-u Kolejnym wyróżnieniem przyznanym tego wieczoru były Nagrody 100-lecia ZAiKS-u. Honorowani są nimi twórcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej kultury i życia społecznego. ZAiKS przyznaje je od roku 2018, kiedy to obchodził jubileusz stulecia. W tym roku laureatami Nagród 100-lecia zostali: Danuta Danek, Jerzy Illg, Jan A.P. Kaczmarek, Leszek Mądzik, Robert Obcowski, Henryk Woźniakowski oraz Andrzej Zieliński i Jacek Zieliński.

Zwieńczeniem wieczoru było przyznanie Członkostwa Honorowego ZAiKS-u. To najwyższe wyróżnienie, jakim organizacja nagradza wybitnych twórców. Przy tej okazji otrzymują oni zaprojektowane przez Janusza Kapustę statuetki przedstawiające k-dron – jedenastościenną bryłę geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych i strukturalnych. Tym razem Honorowe Członkostwo odebrali wybitni polscy tekściarze – Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Krzysztof Dzikowski.

Wieczór wręczenia nagród ZAiKS-u uświetnił koncert grupy Dagadana, która od 15 lat jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej, a jej ostatnia płyta „Tobie” była nominowana do tegorocznych Fryderyków w kategorii Muzyka Korzeni.

ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury: co roku przekazuje twórcom i instytucjom wiele milionów złotych na projekty i inicjatywy.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl