Nagrody ZAiKS-u rozdane
Uroczystość wręczenia Nagród ZAiKS-u odbyła się 22 kwietnia w Warszawie, w Domu pod Królami, siedzibie głównej ZAiKS-u, na dzień przed obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Barbara Schabowska, Barbara Hoff, Paweł Sztompke i Krystyna Kwiatkowska.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jako największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, wręczyło nagrody dla najbardziej zasłużonych. Oprócz Nagród ZAiKS-u, wręczono również Nagrody 100-lecia ZAiKS-u, a także przyznano Członkostwa Honorowe. Laureatów i gości przywitał prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Miłosz Bembinow, a uroczystość poprowadził Ferid Lakhdar – wiceprezes ZAiKS-u. – Już od dawna utrzymujemy stabilną pozycję w pierwszej światowej 20-tce organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jesteśmy niekwestionowanym liderem regionu w zakresie skali rozliczania wynagrodzeń autorskich. Od 105 lat pracujemy w harmonii i synergii pomiędzy racją biznesu, a ideałami i wyobraźnią twórców – powiedział prezes ZAiKS-u Miłosz Bembinow, rozpoczynając wieczór.
Tego wieczoru jako pierwsze wręczone zostały Nagrody ZAiKS-u przyznawane za wyjątkowy wkład w rozwój i pogłębianie polskiej kultury oraz zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jak powiedział prezes Miłosz Bembinow: – To nagrody szczególne, bo przyznawane przez twórców dla twórców. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
- Barbara Schabowska (Nagroda ZAiKS-u za popularyzację polskiej muzyki współczesnej)
- Polskie Stowarzyszenie Wydawców Muzycznych (Nagroda ZAiKS-u)
- Paweł Sztompke oraz Arkadiusz Kałucki (Nagrody ZAiKS-u za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej)
- Roberta Bondar (Nagroda ZAiKS-u za osiągnięcia w dziedzinie choreografii)
- Krystyna Kwiatkowska, Kristoffer Rus oraz Jarosław Kilian (Nagrody ZAiKS-u za twórczość dla dzieci)
- Aleksander Szarłat (Nagroda ZAiKS-u im. Karola Małcużyńskiego Zza Varsaviana)
- Agata Tecl-Szubert (Nagroda ZAiKS-u im. Krzysztofa Teodora Toeplitza w dziedzinie piśmiennictwa filmowego)
- Barbara Hoff (Nagroda ZAiKS-u w dziedzinie sztuk wizualnych)
- Dorota Dobrew oraz Małgorzata Semil-Jakubowicz (Nagrody ZAiKS-u za przekład na język polski)
- Charles Kraszewski, Renata Schmigdall (Nagrody ZAiKS-u za przekład na język obcy)
Wszyscy laureaci Nagród ZAiKS-u otrzymali szklane statuetki zaprojektowane przez Marzenę Krzemińską, dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Nagrody 100-lecia ZAiKS-u Kolejnym wyróżnieniem przyznanym tego wieczoru były Nagrody 100-lecia ZAiKS-u. Honorowani są nimi twórcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej kultury i życia społecznego. ZAiKS przyznaje je od roku 2018, kiedy to obchodził jubileusz stulecia. W tym roku laureatami Nagród 100-lecia zostali: Danuta Danek, Jerzy Illg, Jan A.P. Kaczmarek, Leszek Mądzik, Robert Obcowski, Henryk Woźniakowski oraz Andrzej Zieliński i Jacek Zieliński.
Zwieńczeniem wieczoru było przyznanie Członkostwa Honorowego ZAiKS-u. To najwyższe wyróżnienie, jakim organizacja nagradza wybitnych twórców. Przy tej okazji otrzymują oni zaprojektowane przez Janusza Kapustę statuetki przedstawiające k-dron – jedenastościenną bryłę geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych i strukturalnych. Tym razem Honorowe Członkostwo odebrali wybitni polscy tekściarze – Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Krzysztof Dzikowski.
Wieczór wręczenia nagród ZAiKS-u uświetnił koncert grupy Dagadana, która od 15 lat jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej, a jej ostatnia płyta „Tobie” była nominowana do tegorocznych Fryderyków w kategorii Muzyka Korzeni.
ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury: co roku przekazuje twórcom i instytucjom wiele milionów złotych na projekty i inicjatywy.