Zakładki jasne 3a

Polecane obiekty

Hotel Polonia Palace

Warszawa (mazowieckie)

Międzynarodowe Centrum...

Kraków (małopolskie)

ICE Kraków Congress Centre

Kraków (małopolskie)

Polecane usługi

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Belvedere Catering by Design

Warszawa (mazowieckie)

Z-Factor. Smart Hospitality

Kraków (małopolskie)
A A
Felietony

Grzegorz Kieniksman: Przestrzeń kreatywna obowiązkiem każdego nowoczesnego biura

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, Crazy Room

Wygląd i kształt wnętrz biurowych był zawsze wyrazem pewnej filozofii pracy oraz relacji z drugim człowiekiem jako pracownikiem. Stosunkowo niedawno zaczęto się jednak zastanawiać nad wpływem przestrzeni na jakość i komfort pracy.
 

Wraz z szybkim rozwojem powierzchni nieruchomości biurowych, których z dnia na dzień przybywa w Warszawie, coraz powszechniej dyskutuje się na temat sposobu ich urządzania. Dzieje się tak zwłaszcza w firmach związanych z przemysłami kreatywnymi, gdzie sposób wykończenia oraz atmosfera przestrzeni powinny stymulować efektywność. Czas, kiedy przestrzeń pracy wyglądała identycznie niezależnie od charakteru czynności i była zunifikowanym wariantem biura o otwartym planie, powoli odchodzi do przeszłości. Wydaje się, że dzisiaj, przynajmniej deklaratywnie, firmy czy instytucje opowiadają się za rozwiązaniami, które nastawione są na potrzeby społeczne a nie kontrole. Jeden wspólny model biura już nie istnieje, da się natomiast zaobserwować pewne kierunki rozwoju tego typu architektury.

Choć niestandardowa przestrzeń nie przekłada się automatycznie na niestandardowe pomysły i brak rutynowego myślenia, to podążanie za komfortem i różnorodnymi potrzebami pracownika z pewnością pozytywnie wpływa na jego pomysłowość i skuteczność. Nieskrępowany przepływ informacji i moderowanie nieformalnych rozmów to zadania, które winna wspierać architektura i dizajn tych wnętrz. A jak wiadomo, ludzie różnią się od siebie. W związku z tym w cenie jest elastyczność i możliwość dostosowania otoczenia do indywidualnych potrzeb i preferencji. Sztywna i raz na zawsze ustawiona przestrzeń nie spełnia dzisiaj wymogów wielofunkcyjności, gdy raz potrzebne jest miejsce na duże zebranie, innego dnia konieczna przestrzeń do skupienia i indywidualnej pracy. W obrębie wnętrza wyróżnia się strefy formalne, utrzymane zazwyczaj w minimalistycznym tonie oraz strefy kreatywne, gdzie mogą królować kolory, miękkie meble. Wielofunkcyjność powinna również brać pod uwagę czas wolny pracownika oraz sprzyjać relacjom międzyludzkim. Stąd przy projekcie przestrzeni biurowej nie wolno pominąć miejsc integracji dla pracowników takich jak wspólna kuchnia, czy miejsc, gdzie mogą złapać chwilę oddechu i nie zajmując się pracą, relaksować.
Na pewno większość widziała wnętrza biur Google’a czy Facebooka. Okazuje się, że kreatywnych przestrzeni nie trzeba szukać daleko. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości stworzył Crazy Room – pokój przypominający krainę czarów jak z Tima Burtona. Miejsce idealne do przełamania nudy i rutyny umysłowej.
Grzegorz Kieniksman, agencja Rebelia Media, która ma swoje biuro przy Placu Grzybowskim w Warszawie.

 


25 maj 2015
 
średnia ocen:
5.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.