Cezary Wilemajtys: Całą branżę dotknie fundusz i nowa ustawa

fot. Szymon Kobusiński, Studio Bank
Na zdjęciu: fot. Szymon Kobusiński, Studio Bank

Szybkimi krokami cała branża MICE w Polsce zmierza do zupełnie nowej sytuacji prawnej. Bez medialnego rozgłosu, w ekspresowym tempie, wprowadzony został Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Rozpoczął się też ostatni, decydujący, etap prac nad zapisami nowej ustawy o usługach turystycznych. Te dwa akty prawne dotyczą nas wszystkich. Tak, nas wszystkich: agencji incentive, agencji eventowych, organizatorów kongresów i spotkań.
 

Ale po kolei. Każdy z nas słyszał od lat o problemie, jaki dotykał turystów upadających biur podróży. Kłopoty z powrotem z wakacji, bo upadające biuro nie opłaciło charterów, utrata wpłaconych depozytów, zmarnowane wakacje. Unia Europejska postanowiła wziąć pod opiekę wszystkich podróżujących i opracowała Dyrektywę, która mówi wprost: nasi europejscy podróżni muszą być w pełni chronieni. Nieważne czy podróżują po dalekich krajach, czy wyjeżdżają „pod gruszę” nad polskie morze. Wszędzie obowiązują ich te same prawa.


Podstawowym problemem, do którego Unia zobligowała wszystkie kraje, to zapewnienie, że każdy podróżny otrzyma 100 proc. zwrotu swoich ciężko zarobionych pieniędzy, które przeznaczył na niezrealizowany wyjazd. Polska postanowiła wprowadzić dodatkowe ubezpieczenie, tzw. II filar, który oznacza dla przedsiębiorcy – organizatora imprezy turystycznej konieczność wpłaty składek od każdego uczestnika wyjazdu. Ten system jest z założenia niezwykle prosty, co miesiąc należy złożyć deklarację, ilu podróżnych wyjechało i gdzie, i od każdego zapłacić składkę. I teraz najciekawsze: Fundusz i konieczność zapłaty składek obowiązują, uwaga, uwaga, od 26 listopada tego roku! No dobrze, dobrze, ktoś powie, poczekamy, zobaczymy, czy to na pewno jest konieczne, a może złożymy te deklaracje wstecz. Tylko że brak deklaracji i unikanie składek pociąga za sobą horrendalne kary dla przedsiębiorcy: grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat pięciu!
Członkowie SOIT doskonale o tych przepisach wiedzą, ale zastanawiam się, na ile czytelne jest to dla szerokiego rynku MICE. Nie wszyscy może zdają sobie sprawę, że w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, deklaracje do Funduszu muszą składać wszyscy przedsiębiorcy, którzy organizują wyjazdy. Również ci, którzy organizują konferencje i eventy w Polsce. Potwierdzają to wszyscy przedstawiciele administracji państwowej, z którymi rozmawiałem podczas zakończonej właśnie pierwsze rundy konsultacji, pomiędzy stowarzyszeniami branżowymi, a Ministerstwem Sportu i Turystyki.


Konsultacje to trudne, trzydniowe obrady, poświęcone szczegółowym zapisom nowej ustawy o usługach turystycznych. Jest już jej projekt ze wszystkimi zapisami. Większość z nich wynika wprost z dyrektywy unijnej, która wymaga dokładnego przełożenia do ustawy w Polsce. Wyciągnąć z tych zapisów można jeden wniosek: wszyscy przedsiębiorcy w Polsce, którzy organizują wydarzenia – wyjazdy integracyjne, motywacyjne, kongresy, konferencje, spotkania – z wykorzystaniem noclegu i choćby jednej dodatkowej usługi, tzw. turystycznej, podlegają pod rygorystycznie określony zestaw nowych obowiązków, o których większości z nas nawet się nie śniło. Powtórzę wyraźnie, nie piszę tych słów do moich koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel, z ramienia którego uczestniczę w konsultacjach ministerialnych, ale kieruję je do wszystkich przedsiębiorców z branży MICE w Polsce. Interpretacja Ministerstwa nie pozostawia wątpliwości: wszyscy przedsiębiorcy organizujący imprezy turystyczne (choćby nawet nazywali je w inny sposób) podlegają pod Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz obowiązują ich zapisy aktualnej, a za chwilę już nowej, „unijnej” ustawy o usługach turystycznych.

 
Według mnie niejasna sytuacja prawna branży MICE wymaga od nas szybkich działań pozwalających na jednoznaczną interpretację przepisów. Obowiązująca ustawa o usługach turystycznych jest wzmocniona o nowość – Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Niespełnianie obowiązków wynikających z tych dwóch aktów prawnych może skutkować niezwykle dotkliwymi karami finansowymi i karą więzienia. Na dodatek w opracowaniu jest nowa ustawa, która narzuca nowe obowiązki na wszystkich organizatorów imprez turystycznych.
Chciałbym, aby obowiązywało nas dobre prawo, ale wszystko zależy od naszej aktywności. Tu, i teraz. Zawalczmy o Dobrą Ustawę.
Cezary Wilemajtys, członek zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel, prezes United Partners

MeetingPlanner.pl pod hasłem „Dobra ustawa” otwiera cykl spotkań poświęconych diagnozie sytuacji sektora MICE w kontekście Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz przepisów wynikających z Ustawy o usługach turystycznych – obecnych i projektowanych.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl