Jaką historię opowiada Elektrownia Powiśle?

Podczas prac budowlanych w rewitalizowanej Elektrowni Powiśle udało się zachować i włączyć do projektu ponad pięć tysięcy oryginalnych elementów. Dziś mogą one stanowić scenografię odbywających się w Elektrowni wydarzeń
Na zdjęciu: Podczas prac budowlanych w rewitalizowanej Elektrowni Powiśle udało się zachować i włączyć do projektu ponad pięć tysięcy oryginalnych elementów. Dziś mogą one stanowić scenografię odbywających się w Elektrowni wydarzeń

Po ponad stu latach od powstania i po prawie dwudziestu latach od zamknięcia Elektrownia Powiśle – zrewitalizowana i otwarta na nowo – działa inaczej, ale wciąż zachowała swój dawny charakter, dając organizatorom wydarzeń jedyne w swoim rodzaju przestrzenie i możliwość opowiedzenia historii, nie do powtórzenia w innym miejscu.

Każdy event, niezależnie od jego celu czy rodzaju, staje się opowieścią, która wywołać ma wśród uczestników emocje, najlepiej jak najbardziej intensywne, żeby pozytywne doświadczenia były zapamiętane na długo. Bardzo ważną częścią tej opowieści jest miejsce, w którym wydarzenie się odbywa. Jeśli miejsce to ma w sobie historię, tajemnicę, odnaleźć w nim można niepowtarzalne nigdzie indziej szczegóły, a jednocześnie jest nowoczesną i pełną smaku ich interpretacją, warto po nie sięgnąć, pisząc scenariusz spotkania.

Wiek dostarczania prądu  
Zbudowana w 1904 roku Elektrownia Powiśle, której przeznaczaniem było dostarczanie prądu stolicy, była też miejscem, gdzie rozgrywała się jej współczesna historia. Przez lata budynek był rozbudowywany, stając się jednocześnie jedną z największych i najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Warszawa potrzebowała jeszcze większych zasobów energii. Jej rozwój powtrzymała wojna, ale i w tym czasie elektrownia na Powiślu pełniła ważne funkcje – ówczesny dyrektor elektrowni Stanisław Skibniewski ps. „Cubryna” zatrudniał ludzi, aby chronić ich przed ulicznymi łapankami, a w 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, członkowie ruchu oporu, głównie pracownicy zakładu, niestrudzenie utrzymywali zasilanie miasta.

Po zakończeniu wojny Elektrownia zaczęła od razu pracować, a w 1955 roku uruchomiono w niej człon ciepłowniczy służący jedynie do obsługi nowego symbolu Warszawy, który przez lata był też jej „eventowym centrum” – Pałacu Kultury i Nauki. Dziś w przestrzeni Elektrowni można zobaczyć tablicę rozdzielczą, na której pobór prądu wskazuje umieszczona oryginalna kontrolka z napisem „Pałac”. Produkcję prądu w Elektrowni Powiśle zakończono w 2001 roku. Budynki stały puste, aż do momentu, kiedy poprzemysłowe obiekty postanowiono zrewitalizować, na nowo wpisać w klimat Warszawy, a organizatorom wydarzeń dać nowe możliwości w unikatowym miejscu.

Misja: rewitalizacja
Nowy rozdział w historii Elektrowni to rok 2015. Przemysłowy kompleks został przejęty przez Tristan Capital Partners i White Star Real Estate i rozpoczęła się jego rewitalizacja. Prace zakończyły się w 2020 roku, gdy 20 maja nastąpiło oficjalne otwarcie Elektrownie Powiśle. Od tego momentu Elektrownia stała się miejscem wydarzeń zarówno organizowanych w jej wnętrzach, jak i plenerowych.

Przez 12 lat nad projektem rewitalizacji Elektrowni Powiśle pracowało ponad 60 architektów i praktykantów ze studia APA Wojciechowski Architekci. W proces projektowy zaangażowani również byli Belotto Design oraz vsf-creative. Ich celem było tchnąć w historyczne poprzemysłowe mury nowe życie, ale w taki sposób, aby jak najwierniej zachować charakter miejsca i pozostawić jak najwięcej oryginalnych elementów. Zachowana została ponad stuletnia konstrukcja budynku. Użyto tradycyjnych metod wypalania cegieł, a przedmioty odzyskane z budynków elektrowni zostały wykorzystane do stworzenia dekoracji wnętrz, które dziś stają się scenografią organizowanych w Elektrowni wydarzeń. W sumie podczas prac budowlanych udało się zachować i włączyć do projektu ponad pięć tysięcy oryginalnych elementów. Zdemontowane, zinwentaryzowane i zabezpieczone zostały m.in. lampy, izolatory, panele sterujące, stare kafelki jako wzór do odtworzenia. Można je odnaleźć w różnych przestrzeniach Elektrowni, często w nowych funkcjach. Dobrym przykładem są lampy umieszczone na kolumnach stalowej konstrukcji nośnej, które zrobione są ze starych izolatorów. Znajdujące się w Food Hallu tablice rozdzielcze, dokładnie w takiej formie, w jakiej zostały znalezione podczas rewitalizacji, oryginalnie były umieszczone w pomieszczeniu Nastawni. Misja zachowania klimatu historycznego poprzemysłowego miejsca zakończyła się sukcesem.

Lokalizacja, architektura i wynikająca z bogatej poprzemysłowej historii atmosfera Elektrowni stanowi bardzo ciekawą ofertę dla organizatorów wydarzeń. Obiekt, wpisując się w światowy trend przekształcania terenów poprzemysłowych w miejsca pełne życia, spełnia dziś co prawda wiele funkcji, ale zdecydowanie historie opowiadane podczas eventów piszą się w nim same.

Sprawdź szczegóły eventowej oferty Elektrowni Powiśle >>>
Zobacz prezentację Elektrowni Powiśle w Wyszukiwarce Obiektów MeetingPlanner.pl >>>

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt